Back to top

Minister zdravotníctva o vyšších poplatkoch na centrálnych príjmoch

Publikované: 3. júl 2023 - 10:20
Za vyšetrenie môžeme platiť viac. Tému poplatkov na urgentných príjmoch otvoril minister zdravotníctva Michal Palkovič (49), ktorý uviedol, že by sa mohli upraviť sadzby, a to hlavne kvôli uvoľneniu na centrálnych príjmoch.
Minister zdravotníctva o vyšších poplatkoch na centrálnych príjmoch

Mnoho ľudí totiž podľa argumentov rezortu navštevuje urgent aj v prípade, že netrpia úrazmi či stavmi ohrozujúcimi život. Ako sa k tomu stavajú odborníci a ako by si to vedeli predstaviť v praxi? Minister Palkovič uviedol, že výška týchto poplatkov by sa mala prehodnotiť v závislosti od posúdenia zdravotného stavu pacienta.

„Podľa mňa by sa mali zvýšiť poplatky na ambulantnej pohotovostnej službe. Dnes sa platia dve eurá a v nemocnici na urgentnom príjme desať eur. Nie je dostatočne motivujúce, aby ľudia zvážili, s čím tam prídu. Máme problém ambulantné pohotovosti udržať,“

- hovorí Palkovič pre Denník N.

Vysvetľuje, že poplatky sú témou pre ľudí, „ktorí chodia na urgentný príjem s bolesťami brucha, ktoré majú tri týždne, ale povedali si, že idú z kostola a oplatí sa im zastaviť na pohotovosti“. „Zvýšiť ich treba a hovoríme o týchto sumách - 20, 30 až 50 eur. Treba myslieť aj na skupiny ľudí, ktorí si to nemôžu dovoliť, sú v hmotnej núdzi, a aj na to, že sa poplatok vráti, ak tam príde človek, ktorý to naozaj potrebuje,“ dodáva Palkovič.

Minister si myslí, že by to pomohlo znížiť vyťaženosť lekárov na urgente.

 „Štúdie hovoria, že niekde okolo 50 eur je motivačné, aby človek išiel štandardnou cestou, ak sa to dá. Rozumiem, že pri nedostatku špecialistov a všeobecných lekárov je táto téma veľmi citlivá,“

- skonštatoval.

Prebieha diskusia

Rezort sa odvoláva na to, že mnohé návštevy ambulantných či nemocničných pohotovostí sú neopodstatnené. Pacienti neraz navštevujú tieto pohotovosti len z toho dôvodu, že sa im nechce čakať u svojho všeobecného lekára, alebo si chcú overiť, že im ich všeobecný lekár stanovil správnu diagnózu.

 „Tieto neodôvodnené návštevy zbytočne zahlcujú pohotovosti,“ reagovali pre Nový Čas.

Je to podľa nich však len jeden z možných nástrojov, ktorý musí byť doplnený aj inými opatreniami. Z ministerstva uviedli, že odborná diskusia je len v začiatkoch a treba systém nastaviť tak, aby dostali zdravotnú starostlivosť bez výnimky všetci pacienti.

 „Zmena poplatku by si však vyžadovala novelu zákona a tá sa v tomto volebnom období už realizovať nebude,“ skonštatovali.

Odborníci súhlasia

K zavedeniu poplatkov sa prikláňa aj primár Univerzitnej nemocnice v Bratislave Jakub Hložník. „Urgent sa skutočne zneužíva. Tie poplatky by asi odradili práve tých, čo tie služby zneužívajú,“ dodáva s tým, že skutočne chorí ľudia by tento poplatok neplatili.

Podľa Dušana Zachara z inštitútu INEKO by sa mali zaviesť regulačné poplatky, aby pacienti zbytočne nenavštevovali lekárov a zdravotnícke zariadenia. Poplatky by podľa neho mali byť odstupňované podľa toho, či niekto prišiel k poskytovateľovi s neadekvátnym zdravotným problémom, alebo bola návšteva odôvodnená.

„Takisto by sa dala návšteva urgentu v určitých prípadoch podmieniť napríklad kontaktovaním odborného call centra, kde by pacient vedel byť správnejšie nasmerovaný k tomu-ktorému typu zdravotnej starostlivosti. Ak by napríklad pacient pred návštevou urgentu, ak, samozrejme, nejde o stav ohrozujúci život, nekontaktoval call centrum, tak by platil viac,“

- vysvetlil pre Nový Čas.

ma7.sk / cas.sk

Toto ste už čítali?

Cookies