"Požiadať o zaradenie do aktívnych záloh môže občan – vojak v zálohe, teda človek, ktorý už slúžil v Ozbrojených silách SR, vykonal povinnú vojenskú službu, absolvoval dobrovoľnú vojenskú prípravu alebo slúžil v niektorom z bezpečnostných zborov (policajný, hasičský, väzenskej a justičnej stráže)," pripomenula hovorkyňa. Aktívne zálohy sa pripravujú predovšetkým na výkon mimoriadnej služby a plnenie úloh ozbrojených síl pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí.
V roku 2023 je plánovaný výcvik aktívnych záloh pre Generálny štáb Ozbrojených síl SR, Veliteľstvo pozemných síl v Trenčíne, veliteľstvá 1. mechanizovanej brigády v Topoľčanoch a 2. mechanizovanej brigády v Prešove, 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline, Ženijný prápor v Seredi, Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, Základňu výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine a tiež Vojenskú políciu.
Zaradenie do aktívnych záloh prináša podľa rezortu cenné praktické skúsenosti z oblasti vojenského výcviku. Každý vojak, ktorý je zaradený do aktívnych záloh počas celého kalendárneho roka a absolvuje minimálne 75 percent doby cvičenia alebo plnenia úloh ozbrojených síl, dostáva aj motivačný príspevok vo výške 600 eur. Okrem toho je vojakom v aktívnej zálohe po absolvovaní cvičenia alebo plnenia úloh vyplácaná aj pomerná časť hodnostného platu.
Rezort obrany tiež nahrádza zamestnávateľom vojakov aktívnych záloh mzdové náklady za čas ich neprítomnosti, náhradu príjmov z podnikania samostatne zárobkovo činných osôb, ako aj zdravotné a sociálne odvody za čas cvičenia. Vojakom v aktívnej zálohe sú preplácané cestovné náklady na cestu z miesta trvalého bydliska na území Slovenskej republiky do miesta výkonu cvičenia a späť. Cvičiacim vojakom v aktívnej zálohe je poskytnutý vojenský výstroj, stravovanie a ubytovanie počas cvičenia.
Pripravovaná novela zákona by v budúcnosti mala umožniť zaradenia do aktívnych záloh aj občanom bez predchádzajúcich vojenských skúseností, teda prakticky pre každého občana, ktorý splní zákonom ustanovené kritériá.
"Návrh novely zákona o brannej povinnosti je momentálne predmetom vnútrorezortného pripomienkového konania, pričom na rokovanie vlády SR bude predložený najneskôr v novembri tohto roku. Rezort predpokladá, že novela zákona by mohla byť účinná už začiatkom roku 2023," avizovala Kovaľ Kakaščíková.
ma7.sk/TASR
foto: Facebook / ozbrojenesily
Toto ste už čítali?
Počet darcov krvi sa zvýšil o takmer stovku nových členov
Hematologicko-transfúzne oddelenie nemocnice v Dunajskej...
Adventná slávnosť v Zariadení pre seniorov
V predvianočnom období vedenie mesta tradične navštívi aj...