Back to top

Ministri financií v Bruseli definitívne schválili revíziu slovenského plánu obnovy a odolnosti, Komisia zdôraznila potrebu konsolidácie verejných financií

Publikované: 15. júl 2023 - 15:46
Minister financií SR Michal Horváth sa zúčastnil zasadnutia Euroskupiny a Rady ECOFIN v Bruseli. Jednou z hlavných tém stretnutia ministrov financií členských krajín bola konsolidácia verejných financií.
Ministri financií v Bruseli definitívne schválili revíziu slovenského plánu obnovy a odolnosti, Komisia zdôraznila potrebu konsolidácie verejných financií

Minister financií SR Michal Horváth sa k tejto téme stretol aj s podpredsedom Európskej komisie Valdisom Dombrovskisom na bilaterálnom rokovaní, kde diskutovali o ozdravení verejných financií aj rozpočtovom procese v tomto roku. Minister financií SR po rokovaní upozornil, že Európska komisia vyzýva členské krajiny, aby postupne znižovali pomoc poskytovanú na zmiernenie šoku z vysokých cien energií, a aby zostali v platnosti iba tie opatrenia, ktoré sú nevyhnutné, cielené a dočasné.

"Podpora pre obyvateľstvo je dôležitou témou aj pre budúci rok, ale musí byť v súlade s tým, čo sa komunikuje na európskej úrovni. Chceme nájsť spôsob, ako cielene a adresne pomôcť s cenami energií pre domácnosti a to spôsobom, ktorý príliš nezaťaží verejné financie," 

- povedal minister financií SR.
 

Ministri financií členských štátov EÚ zároveň definitívne odobrili úpravu nášho plánu obnovy a odolnosti, ktorý sa tak stáva realistickejší a ekologickejší. Vďaka novopridanej kapitole REPowerEU, ktorá obsahuje reformy a investície, Slovensko zníži svoju závislosť od ruských fosílnych palív a zlepší kvalitu života občanov - napríklad investíciami do obnovy rodinných domov, zefektívnením povoľovacích procesov a rozvojom zelených zručností.

Slovensko zároveň podpisom ministra financií na oficiálnej ceremónii Európskej investičnej banky deklarovalo svoj jasný postoj k pokračovaniu pomoci Ukrajine. Ministri financií členských krajín rovnako otvorili tému digitálneho eura. 

"Nie je ambíciou nahradiť hotovosť, ale zaviesť digitálne euro ako novú formu platby pre moderné časy. Je to pozitívny krok aj z pohľadu občana, aj z pohľadu medzinárodnej úlohy eura ako rezervnej meny," 

-upresnil minister financií Horváth.

Ministerstvo financií SR

Toto ste už čítali?

Cookies