Nachádzate sa tu

Mladomanželské pôžičky sú späť!

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, február 6 - 14:05 | Správy
Kto všetko na ne bude mať nárok a za akých podmienok? Peniaze bude vyplácať Štátny fond rozvoja bývania.
Mladomanželské pôžičky sú späť!

Mladomanželské pôžičky boli bežnou súčasťou minulého režimu. Po revolúcii v roku 1989 zanikli, no od júla bude všetko inak.

Výhodný úver pre mladé rodiny

Ak plánujete svadbu a založenie rodiny, s bývaním vám pomôže štát. Umožní vám získať 15 000 eur za najvýhodnejších podmienok na trhu. O návrat pôžičiek pre mladomanželov sa postarala koaličná strana Most-Híd. Peniaze môžu od štátu od júla 2019 dostať manželia, ktorí majú do 35 rokov a ktorí sa zosobášili minimálne jeden rok pred podaním žiadosti o štartovaciu pôžičku.

Ak mladá rodina dostane pôžičku 15 000 eur na kúpu nového bytu, starého bytu alebo rekonštrukciu, tak ich môže splácať 15 rokov s veľmi výhodnou úrokovou sadzbou jedno percento,“ povedala na tlačovej konferencii predkladateľka zákona Irén SarközyAk sa vám narodí dieťa, časť z úveru vám štát odpustí, najviac ale na tri deti. Na každé dieťa si mladomanželia môžu odpočítať 2 000 eur, čo má podľa Mostu-Híd podporiť pôrodnosť na Slovensku.

Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ Finančného kompasu, pre Dobré noviny povedal, že nové štátne pôžičky pre mladých majú svoje výhody aj nevýhody: „Ak sa na to pozeráme z pohľadu klientov, ide o bezkonkurenčnú pôžičku, hlavne v období, keď sa očakáva, že úrokové sadzby na hypotékach a iných typov úverov by mali rásť. Pokiaľ sa na to ale pozrieme v rámci situácie, ktorá na Slovensku momentálne je, toto je krok, ktorý ide proti snahe ministerstva financií a Národnej banky Slovenska spomaliť zadlžovanie Slovákov.“ Celé vyjadrenie Maroša Ovčarika o mladomanželských pôžičkách si môžete vypočuť v nahrávke nižšie.

Výhodné úvery pre mladomanželov bude poskytovať Štátny fond rozvoja bývania. Ak splníte podmienky získania pôžičky, štát vám ju dá na kúpu novostavby a rovnako aj na starší dom alebo byt. Žiadosti sa budú podávať na Štátnom fonde rozvoja bývania a ich súčasťou bude aj kópia sobášneho listu.

Zdroj: dobrenoviny.sk