Back to top

Na prihlásenie sa na prvé očkovanie budú občanov nad 70 rokov čakať v Dunajskej Strede mobilné očkovacie centrá

Publikované: 10. máj 2021 - 19:39
4. mája informoval v Dunajskej Strede primátorov okresov predseda samosprávneho kraja Jozef Viskupič o tých mobilných očkovacích centrách, ktorými by chceli uľahčiť – teraz v prvom rade – očkovanie občanov nad 70 rokov, resp. ťažko zdravotne postihnutých (ZŤP). Túto možnosť si môžu nárokovať a využiť na udanom telefónnom čísle samosprávy tí, ktorí by sa chceli prihlásiť na prvé očkovanie, informoval náš portál primátor mesta Zoltán Hájos.
Na prihlásenie sa na prvé očkovanie budú občanov nad 70 rokov čakať v Dunajskej Strede mobilné očkovacie centrá

„Cieľom minulotýždňového stretnutia bolo aj to, že kraj by rád pomohol prostredníctvom mobilných očkovacích centier pri očkovaní občanov 70 a plus“ - uviedol primátor Dunajskej Stredy.

Teraz sa môžu občania, ktorí dovŕšili 70 rokov veku, resp. sú držiteľmi preukazu ZŤP a majú nad  60 rokov, či sú chorí a pripútaní na lôžko, prihlásiť na prvé očkovanie na telefónnom čísle mestského úradu +421 908 776 281.

Samospráva mesta Dunajská Streda zabezpečí na účely krajského mobilného očkovania dve miesta:|

- v budove mestského klubu dôchodcov na Trhovom námestí

- v Spoločenskom dome v Malom Blahove.

„Každý, kto by sa chcel dať zaočkovať a spĺňa vekové podmienky, a opäť zdôrazňujem, tí, ktorí čakajú na prvé očkovanie, môžu zavolať spolupracovníkovi mestského úradu, ktorý si zapíše ich údaje.

Je dôležité vedieť, že osobné údaje sa dostanú do zabezpečenej krajskej databázy, teda nemôže prísť k ich zneužitiu. Bude sa žiadať meno a priezvisko občana, dátum narodenia, názov jeho zdravotnej poisťovne, adresa trvalého bydliska a číslo telefónu, výber očkovacieho centra, čiže na ktorom z ponúkaných dvoch očkovacích miest by sa chcel dať zaočkovať“ - informoval primátor mesta  Zoltán Hájos.

Uviedol tiež, že kto je imobilný, pripútaný na lôžko, a nevie zájsť na očkovacie miesto, toto tiež musí uviesť a očkovací tím ho príde zaočkovať priamo k nemu domov.

 „Vo všeobecnosti skupiny pôjdu tromi-štyrmi autami, z nich zrejme dve skupiny pôjdu do »terénu«, očkovať priamo v dome. Je potrebné vedieť, že takýto výjazd zaberie asi 40 minút. Je do toho započítaná príprava po príchode na miesto – netreba sa zľaknúť, skupiny už budú prezlečené -, administratíva, očkovanie, resp. štvrťhodinové čakanie, či nepríde k nejakej reakcii po očkovaní, potom sa zbalia a odídu“ - zhrnul primátor, a dodal, že kraj v súvislosti s chorými pripútanými na lôžko sa spojil aj s obvodnými lekármi.

Ostatných prihlásených budú čakať na dvoch očkovacích miestach, každému SMS správou oznámia, kedy sa má dostaviť do mobilného očkovacieho centra.

 „Vyzývam všetkých občanov nad 70 rokov, resp. ťažko zdravotne postihnutých nad 60 rokov, aby sa, ak tak ešte neurobili, a radi by sa dali zaočkovať, rozhodne prihlásili. Presné časy ešte ani my nevieme, kraj totiž bude organizovať výjazd skupín po registrácii občanov, a včas bude informovať jednak samosprávy,  a jednak prihlásených obyvateľov“ - uviedol Zoltán Hájos.

V mobilných očkovacích centrách sa bude očkovať vakcínou od spoločnosti Pfizer.

Dozvedeli sme sa, že vakcín je k dispozícii dostatok,  ale treba ich použiť do 5 hodín od ich rozmrazenia, aj preto je dôležité, aby vedeli naplánovať priebeh očkovania, dodal primátor.

Mobilné očkovacie centrá v Dunajskej Strede plánujú využiť raz či dvakrát. Bude to závisieť aj od záujmu staršej generácie dať sa zaočkovať.

(nagy)

Toto ste už čítali?