Back to top

Na Slovensku vlani zanikol rekordný počet firiem a živností

Publikované: 6. február 2024 - 14:46
Inflačný rok 2023 doľahol po dvoch ekonomicky optimistických rokoch aj na firmy a živnostníkov. Podnikov u nás zaniklo najviac od roku 2018, pri živnostiach je minulý rok dokonca z pohľadu zánikov najhorší.
Na Slovensku vlani zanikol rekordný počet firiem a živností

Vlani tak na Slovensku podľa údajov portálu Finstat zaniklo viac ako 5-tisíc firiem, vzniklo ich takmer 22-tisíc. Zároveň zaniklo vyše 52-tisíc živností, založených ich bolo cez 54-tisíc.

Najviac vzniklo v maloobchode

Najviac spoločností v uplynulom roku vzniklo v odvetví maloobchodu, a to vyše 3 900. Medziročne vznik firiem v tomto odvetví rástol skoro štvornásobne.

Druhým v poradí bolo odvetvie služieb, v ktorom začalo podnikať 3 409 firiem a medziročne tak počet založených spoločností narástol o 27 percent.

Tretím v poradí bolo stavebníctvo, v ktorom za posledných päť rokov vzniklo najmenej podnikov a medziročne počet vzniknutých firiem klesol o 6 percent na 2 702.

Minulý rok neprial ani gastru

Rok 2023 mal negatívny dopad aj na vzniky spoločností v oblasti reklamy alebo cestovného ruchu a gastra. V daných prípadoch počet vzniknutých podnikov klesol o 22 percent a o 27 percent.

Pravdepodobne kvôli zamrznutému realitnému trhu a v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb v bankách vzniklo menej spoločností aj v odvetví nehnuteľností a sprostredkovania.

Percentuálne najväčší pokles zaznamenal veľkoobchod, a to z 508 vzniknutých spoločností v roku 2022 na 47 o rok neskôr.

Ktorým oblastiam sa nedarilo?

Počty zaniknutých firiem rástli v skoro všetkých oblastiach s výnimkou odvetví energia a ťažba, verejná správa a zdravotníctvo.

Najvyšší absolútny počet zaniknutých podnikov malo odvetvie stavebníctva, v ktorom zániky podrástli medziročne o 75 percent na 593 podnikov. Druhým v poradí bol veľkoobchod s 501 zaniknutými firmami a tretím maloobchod so 455 zaniknutými spoločnosťami.

Rast spôsobila výzva

Tak ako po minulé roky, aj tento rok vzniklo najviac živností v odvetví stavebníctva, 15 319. Druhým v poradí, v ktorom vzniklo najviac živností, hoci medziročne o 3 percentá menej, bolo odvetvie služieb.

Tretím bol maloobchod, v ktorom vzniklo vyše 4-tisíc živností, čo je o štvrtinu viac ako v roku 2022. Zaujímavosťou je skoro trojnásobný rast živností v rámci projektovania a inžinieringu. Väčšina vznikla v rámci ekonomickej činnosti

„Rast je pravdepodobne spôsobený spustením výzvy Obnov dom v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. K žiadosti je potrebné doložiť energetickú úsporu na dome energetickým certifikátom, ktorý vypracúvajú práve odborníci zo spomínaného odvetvia. Zároveň môže byť rast spôsobený aj stúpaním ceny energií, pretože firmy investovali viac do riešení, ktoré prinesú energetické úspory,“ 

- konštatuje portál.

V stavebníctve zaniklo najviac živností

Na nepriaznivú situáciu na realitnom trhu doplatili aj živnostníci. V stavebníctve v minulom roku zaniklo najviac živností, a to 14 650. Medziročne ich množstvo narástlo o 42 percent.

Na strane druhej sa počet zaniknutých živností v sprostredkovaní, financiách či odvetví nehnuteľností zásadne nezvýšil.

Druhým odvetvím v poradí sú služby s vyše 5-tisíc zaniknutými živnosťami. Tretím v poradí je maloobchod, v ktorom zaniklo 4 104 živností.

(NZS/Felvidék.ma/SITA)

Toto ste už čítali?

Cookies