Back to top

Naša tínedžerka medzi najlepšími na svete

Publikované: 4. marec 2016 - 15:44
Má len 16 rokov, a už je považovaná za jednu z veľkých nádejí ETO KC Győr. Svoju hádzanársku kariéru začala v Dunajskej Strede, a mohla sa predstaviť aj v Lige majstrov. Prinášame vám rozhovor s Ritou Lakatos.
Naša tínedžerka medzi najlepšími na svete

Kedy si začala hrať hádzanú?

-  V Dunajskej Strede, na Základnej škole Gyulu Szabóa, Tibor Méhes chodil po triedach s tým, že  sa otvára krúžok hádzanej. Povzbudzoval nás a povedal, že budeme veľa cestovať, pochodíme celú republiku. Hádzaná sa mi páčila, ale cestovanie nie. Moja mama ma však ukľudňovala a podporovala. Nezačala som ale ihneď, až v tretom ročníku, dovtedy som cvičila kempo a tancovala som.

Ako prišla príležitosť ísť do Győru?

- V Topoľníkoch usporiadali charitatívny zápas, kde sa ETO stretlo s družstvom Šale a vtedy som sa zamilovala do tohto športu. Na tomto zápase bola aj moja bývalá trénerka, Tünde Brunczvik, a odvtedy mi pripomína, že sledovať zápas s takým obdivom ešte nikoho nevidela. Takže potom som v treťom ročníku začala trénovať pod vedením Katalin Kántor, ktorá už teraz pracuje v tíme ETO. Môj otec často vravieva, aké šťastie, že som sa dostala práve do tejto vekovej skupiny. Narodila som sa v roku 1999, a práve túto vekovú skupinu si ETO Győr vzalo na mušku. Kvôli možnosti sledovať dorastencov, skontaktovali Športový klub Talent, odvtedy sme začali chodievať do Győru. Spočiatku sme chodili na turnaje minihádzanej, kde som bola ešte brankárka, ale na návrh Kálmána Rótha som som prešla medzi hráčky. Neskôr sme už chodievali na ozajstné turnaje a opäť na návrh Kálmána Rótha som sa stala hráčkou Győru.

Aké podmienky sú v Győri?

- Páči sa mi byť v Győri, už tri roky som hráčkou klubu. Mám veľa príležitostí medzi juniormi a aj v tíme Národných majstrovstiev (NM) I. v B družstve, ale už som sa predstavila aj na NM I. a aj v Lige majstrov. Pre mňa to bol obrovský zážitok, vlastne som ešte ani nepochopila, čo sa okolo mňa deje. Vždy sa snažím vyťažiť zo seba to najlepšie, v tom družstve, v ktorom so mnou práve počítajú. Odkedy si pamätám, ETO bolo pre mňa všetkým. Ciele, ktoré som si vysnívala, sa teraz menia na skutočnosť. To je neopísateľný pocit, a povzbudzuje ma v tom, aby som bola ešte lepšia.

Aký pocit je pripravovať sa každý deň so svetovými hviezdami?

- Je neuveriteľné, že môžem trénovať s takými známymi hráčmi a trénermi. Chcela by som sa vo všetkom vyvíjať, tak technicky, ako aj psychicky. Z jedného hľadiska sú to svetové hviezdy, od ktorých sa dá veľa naučiť, na druhej strane, sú to veľmi nápomocní ľudia a neustále ma povzbudzujú.

Dostaneš príležitosť na NM I. a nedávno si sa mohla predstaviť aj v Lige majstrov. Počítala si s tým?

- Podľa mnohých odborných názorov sú maďarské majstrovstvá jednými z najsilnejších na svete. Aj ja si to myslím a som rada, že môžem hrať na stretnutiach takej vysokej úrovne. Neočakávala som, že  dostanem príležitosť hrať aj na zápasoch Ligy majstrov. Som rada, že tréner, Martin Ambros mi dáva toľko príležitostí, ktoré sa ja zas snažím využiť.

Čo je cieľom ETO v tejto sezóne?

- Dúfam a verím, že tento rok bude ETO maďarským majstrom a víťazom Ligy majstrov. V minulom roku bolo v tíme veľa zranených hráčov, tento rok to, bohužiaľ, pokračuje.

Aké sú tvoje osobné ciele do budúcnosti?

-  Mojim osobným cieľom je, aby som sa ďalej vyvíjala. Chcela by som podať najlepší výkon v mojom klube, aj v reprezentačnom družstve  a na úrovni tímu chceme dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Toto ste už čítali?