Našimi očami: 5 najkrajších momentov DAC-u v roku 2019

Publikované: 6. január 2020 - 12:48
Aj uplynulý rok priniesol žlto-modrým veľa prekrásnych okamihov.

Vybrali sme päť nádherných spomienok z roku 2019, aby sme si ich pripomenuli prostredníctvom citátov zo zápasových komentárov nášho redaktora Milana Vrábeľa.

I. Deaktivácia neporaziteľnosti 1. Najväčšie víťazstvo jari - majster utrpel prvú prehru sezóny v našej MOL Aréne! (27.4.2019, DAC-Slovan 1:0. Gól: 54. K. Vida)

Majster padol! Už istý víťaz aktuálneho ročníka a doposiaľ neporazený Slovan okúsil trpkosť prehry až s nami. Zápas sme pred fantastickou kulisou zvládli aj napriek polhodinovému vylúčeniu a penalte pre súpera. Pripísali sme si štvrté víťazstvo v rade, zároveň štvrté čisté konto za sebou a upevnili sme si druhú pozíciu!

V 54. minúte vybuchli salvy osláv na štadióne, kedy krásnu akciu začal M. Vida, jeho pas ešte pätičkou predĺžil Divković, aby K. Vida absolútne chladnokrvne zakončil do odkrytej brány - 1:0.

Sedemnáste víťazstvo v ročníku pre nás znamená, že náskok nad treťou Žilinou sme zvýšili na deväť bodov. Famóznych 11 820 divákov tak po zápase mohlo začať s parádnou oslavou vydretého víťazstva.

II. Historické striebro! Víťazstvom v Žiline DAC definitívne druhý! (5.5.2019, Žilina-DAC 1:2. Góly: 90+ Škvarka - 13. a 57. Kalmár)

Zaslúženým triumfom nad šošonskými odchovancami sme definitívne rozhodli o našom historicky najvyššom umiestnení v prvej lige a zároveň o ďalšej miestenke do Európskej ligy! Piatym víťazstvom v rade obnovuje historicky najdlhšiu víťaznú sériu z roku 2017 a zabudnúť nemôžeme, že náš Jedlička inkasoval po dlhých 450 minútach! Všetku parádu sme oslávili s tristo fantastickými fanúšikmi! Ďakujeme!

O dve minúty dokázal Holec po našom rohu loptu len vyboxovať, dostala sa tak ku K. Vidovi, ktorý ju poslal späť do šestnástky, Huk ju sklepol Kalmárovi a náš tvorca hry suverénnou ľavačkou do pravého horného rohu nedal šancu Holecovi - 0:1.

Po hodine hry sme už definitívne začali veriť v prepísanie našej histórie, pri prečíslení štyria na troch sa Kalmár spoločne s K. Vidom pohral s domácou obranou, výsledkom bol pas do šestnástky na Kalmára, ktorý sa mohol domáceho gólmana spýtať, že kde chce inkasovať - 0:2.

III. Oslava v Krakove! Po domácej remíze 1:1 sme v Poľsku potrebovali predĺženie, ale postup do 2. predkola Európskej ligy je náš! (18.7.2019, Cracovia Krakov-DAC 2:2 pp. Góly: 2. Lopes, 120. Piszczek - 47. Ronan, 94. Ramirez)

Vysnený postup do 2. predkola Európskej ligy je náš! Po neskutočnej dráme sa šťastena nakoniec usmiala na nás. Nesmierne vyrovnaný dvojzápas priniesol fantastický futbal s množstvom gólových príležitostí, elektrizujúcou atmosférou a bojovnosťou na hrane možností. Výsledkom je však náš postup ďalej, v 2. predkole si zmeriame sily s gréckym Atromitos Atény.

Po obrátke sme začali ako z rozprávkovej knižky. Taktiež v druhej minúte tohto dejstva Davis našiel po centri azda prvýkrát nepokrytého Ronana, ktorý v tutovke volejom napálil loptu do siete - 1:1.

Predĺženie tohto stretnutia začalo najlepšie ako mohlo. V 94. minúte spravil Helik obrovskú chybu v rozohrávke, kedy mu Davis loptu vypichol a posunul Ramirezovi, ten už nikým nekrytý Peškovičovi nedal šancu - 1:2.

Podarilo sa, bolo to o vlások, ale postup je aj napriek tomu náš. Vďaka tomu sa už teraz môžeme tešiť na dvojzápas 2. predkola Európskej ligy proti Atromitosu Atény.

IV. Deaktivácia neporaziteľnosti 2. V novej sezóne sme na prvú prehru Slovana čakali len do 7. kola, obhajca titulu inkasoval v MOL Aréne päť gólov! (1.9.2019, DAC-Slovan 5:2. Góly: 36. Davis 11m, 46. Vida K., 52. Ramirez, 68. Fábry, 75. Ramirez - 18. Šporar 11m, 55. Abena)

Rozprávková, nezabudnuteľná, magická a historická noc v MOL Aréne! Proti nám padol obhajca ligového titulu, doterajší líder, účastník skupinovej fázy Európskej ligy a najväčší rival v jednom. Naši žlto-modrí hrdinovia sa hlboko vryli do kroniky po neuveriteľnom víťazstve rozdielom triedy, keď sme Slovanu strelili vo vypredanej aréne druhýkrát v histórii päť gól. ĎAKUJEME!

O tri minúty sme dostali späť požičané! K. Vidu stiahol v šestnástke De Kamps v čistej príležitosti a bola z toho okamžite nariadená penalta aj s vylúčením De Kampsa! Exekútorom jedenástky sa stal Davis, ktorý taktiež poslal loptu do stredu brány, kde Greif nedokázal zakončiť - 1:1.

Záver polčasu priniesol neskutočnú senzáciu, keď sa Blackman uvoľnil na pravej strane ihriska, odkiaľ našiel pred bránou nabiehajúceho K. Vidu, náš maďarský legionár sa uvoľnil popri brániacom Apauovi a sklzom prekvapil aj Greifa - 2:1. Gól do šatne nemohol znamenať nič iného, len jednogólové vedenie po nesmiernom celopolčasovom boji.

V 52. minúte sa v našej aréne strhla doslova davová psychóza, keď si náš center „belasí“ už niekoľkýkrát nepokryli, tentokrát Davis našiel krásnym pokusom unikajúceho Ramireza, ktorý hlavičkou tesne pred brankárom nedal šancu zabrániť gólu - 3:1.

V 68. minúte sa začala písať história, kedy Ramirez, vyzeralo to tak, si zbytočne príliš pred seba posunul loptu, tá však prepadla k Fábrymu, a ten sa s ňou nemaznal, keď ju napálil k pravej žrdi - 4:2.

Majstrovské dielo bolo dokonané v 76. minúte, kedy sa Ramirez po pase šialene uvoľnil popri brániacom Božikovovi, vystrelil z ostrého uhla a tento pokus neuveriteľne zapadol k vzdialenejšej žrdi - 5:2.

V. Gól roka (29.9.2019, DAC-Žilina 1:0. Gól: 22. Davis)

V 22. minúte tribúny v MOL Aréne jasali na plné obrátky, Davis výborne napádal Demiriho, ktorý v obrane zaváhal, a tak získal náš obranca výbornú streleckú príležitosť, ktorú prenádhernou strelou do pravého rohu aj využil, Holec nemal šancu - 1:0.