Back to top

Návšteva pani prezidentky sa nevyhla ani chúlostivým otázkam

Publikované: 27. november 2019 - 10:47
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová včera zavítala do Dunajskej Stredy – významného hosťa pred mestským úradom privítal primátor mesta Zoltán Hájos tak, ako stará tradícia káže, chlebom a soľou. Pani prezidentka si potom pozrela vystúpenie „Apró csallóközi tánccsoport”-u (Malej žitnoostrovskej tanečnej skupiny – voľný preklad), a pozdravila prítomných obyvateľov.
Návšteva pani prezidentky sa nevyhla ani chúlostivým otázkam

Po privítaní pani prezidentka a jej delegácia prešli do rokovacej sály mestského úradu, kde ich okrem primátora uvítali aj viceprimátori László A. Szabó a Attila Karaffa, prednostka úradu Júlia Bubniak, vedúca úradu Tímea Molnár , poslanci Sándor Dohorák, László Garay a László Gútay, ako aj riaditeľ Maďarského vzdelávacieho inštitútu na Slovensku László Husár.   

Delegáciu pani prezidentky tvorili jej poradcovia Juraj Rizman, Vladimír Talian, Jarmila Lajčáková, Ilona Németh a Attila Simon, ďalej spolupracovníci ministerstva vnútra Ivona Podolanová Klementová a Lenka Hudecová.

„Keď prezidentka republiky prevzala svoj úrad, blahoželal som jej a pozval som ju do Dunajskej Stredy, kde viac ako 85% voličov jej dalo svoj hlas. Dnes využila príležitosť” - povedal v súvislosti s návštevou dr. Zoltán Hájos.

Primátor mesta predstavil pani prezidentke Čaputovej mesto, resp. región, ale otvorili sa aj také chúlostivé témy ako úbytok maďarského spoločenstva, resp. dôležitosť politizovania na etnickom základe.

Pri debate sa okrem iného nadhodila otázka deportácie Maďarov do Čiech, ako aj výmeny obyvateľstva, teda otázky týkajúce sa tých Maďarov, strasti ktorých slovenská politika dodnes neriešila.

„Táto trauma žije v nás, iba tak by sa dala odčiniť, ak by účastné strany našli skutočné, gestami naplnené riešenia.” Podľa Zoltána Hájosa na strane slovenského politického spektra chýbajú voči maďarskému spoločenstvu práve takéto gestá. Na otázku pani prezidentky Čaputovej, ako by sa dalo predísť  úbytku a asimilácii maďarského spoločenstva, Zoltán Hájos povedal, že riešenie treba hľadať v kultúrnej a vzdelávacej autonómii, v Európe je na riešenie veľa vzorov. 

Po rozhovoroch na mestskom úrade sa pani prezidentka Čaputová v sprievode primátora mesta Zoltána Hájosa krátko prešla po meste, po Hlavnej ulici až po Mestské kultúrne stredisko Benedeka Csaplára, odtiaľ po pešej zóne Bélu Bartóka po námestie pri kostole – cestou sa posadila na lavičku Ármina Vámbéryho. Po prechádzke ju privítali v Maďarskej galérii Kortárs, kde sa stretla s umelcami.

Popoludní pani prezidentka zavítala do  miestnej dielne Minit. Galériu fotografií z návštevy si môžete pozrieť tu a tú druhú TU.

 

Toto ste už čítali?

Prázdniny!!!

Prázdniny!!!

Školský rok 2021/2022 v základných školách v pôsobnosti...

Cookies