Back to top

Neziskovky pôsobiace v kultúre môžu do 30. marca požiadať o grant

Publikované: 2. marec 2021 - 12:52
Občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie dlhodobo pôsobiace v kultúre sa môžu do 30. marca uchádzať o finančnú pomoc, kompenzujúcu straty pre pandémiu ochorenia COVID-19. Podrobnosti výzvy na pondelkovej tlačovej konferencii predstavila ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO).
Neziskovky pôsobiace v kultúre môžu do 30. marca požiadať o grant

Objasnila, že dotácia je určená neziskovým organizáciám, ktoré vykázali minimálne 30-percentný medziročný pokles príjmov v kultúrno-kreatívnej činnosti. "Ministerstvo prostredníctvom dotácie preplatí 20 percent ročných prevádzkových nákladov a 80 percent medziročného rozdielu v príjmoch z kultúrnej činnosti, ktorých príčinou je pandémia COVID-19," spresnila Milanová.

Riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky MK Matúš Bieščad doplnil, že výška poskytnutej dotácie sa bude pohybovať od 2000 do 50.000 eur. "Na stránke rezortu sme sprístupnili kalkulačku, ktorá automaticky podľa zadaných údajov žiadateľom vyráta výšku pomoci,“ uviedol. Upozornil takisto, že výzva je kombinovateľná aj s formami pomoci, ktoré ponúkajú výzvy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR - Prvá pomoc a Prvá pomoc plus, ale aj s výzvou na preplácanie nájomného v gescii Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

 

Rezort pripravoval výzvu spolu so zástupcami neziskového sektora pôsobiaceho v kultúre. Veronika Gabčíková (Klub nezávislých divadiel) a Zuzana Mišáková (Mestské divadlo Trenčín) ocenili jej nastavenie. "O výške pomoci nerozhodne subjektívny pohľad člena komisie, ale reč čísiel. Je to objektívne a jasne stanovená pomoc, ktorá pomôže preklenúť ťažké obdobie a pomôže nám zrealizovať plány, či dofinancovať rozbehnuté projekty na najbližší polrok, resp. rok,“ uviedla Mišáková, ktorá dotačnú výzvu nazvala "záchranným kolesom v poslednej chvíli“.

Ministerstvo avizuje prípravu ďalšej výzvy, má byť zamerané na fyzické osoby a slobodných umelcov, pôsobiacich v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu.

(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)

Toto ste už čítali?

Cookies