Back to top

Niekoľko praktických rád, ako si poradiť s infláciou

Publikované: 11. júl 2022 - 15:55
Každé euro obracajú v dlani. To je situácia mnohých ľudí a rodín na Slovensku. Keď priemerný nákup stál pred rokom 100 eur, dnes stojí skoro 113 eur.
Niekoľko praktických rád, ako si poradiť s infláciou

Najviac je to viditeľné pri cenách potravín, na faktúrach za energie či na čerpacích staniciach. Vysoká inflácia tu zrejme s nami ešte pobudne, očakáva to Národná banka Slovenska aj štátni analytici na ministerstve financií.

V tomto a budúcom roku sa navyše očakáva pokles reálnych miezd. V praxi to teda znamená to, že ľudia si za svoju mzdu budú môcť dovoliť kúpiť menej tovarov a služieb ako pred rokom. Mnohých tak zrejme čaká znižovanie životnej úrovne.

Ľudia pre enormné zdražovanie zrejme budú musieť siahnuť aj na svoje úspory. Podľa odborníkov to nie je šťastné riešenie, ale rozhodne je to lepšie, ako by sa v tejto situácii mali začať zadlžovať neuváženými úvermi. „No ešte predtým, ako ľudia možno začnú siahať na svoje úspory, odporúčajú posvietiť si na svoje výdavky.

Denník Pravda preto prináša praktické rady, ako ušetriť v štyroch oblastiach, ktoré môžu priniesť úsporu aj desiatok eur mesačne. Zameriame sa na energie, dopravu, potraviny a osobné financie.

Bývanie a energie

Bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá. Štatistický úrad informuje, že v máji išli medziročne hore ceny týchto položiek skoro o 13 percent. Tieto položky tvoria najväčšiu časť rodinných výdavkov – podľa Štatistického úradu je to takmer 27 percent.

Významné množstvo energie sa dá jednoznačne ušetriť finančne nákladnejšími opatreniami, ako je výmena okien či zateplenie. Zaujímavé úspory viete dosiahnuť aj šetrnejším správaním a opatreniami s menšími nákladmi. Na tieto užitočné rady upozornila Slovenská inovačná a energetická agentúra.

 1. Vymeňte žiarovky: Ak máte doma klasické žiarovky, míňate viac energie, ako keď ich vymeníte za kompaktné, teda úsporné žiarivky. Tie vedia ušetriť 70 až 80 percent energie v porovnaní s klasickými žiarovkami.
 2. Odstraňujte námrazu: Pravidelne odstraňujte námrazu z výparníka, ak spotrebič nemá automatické odmrazenie. Námraza výparník tepelne izoluje a znižuje chladiaci výkon. Platí tiež zásada, že čím plnšiu máte mrazničku, tým menej energie spotrebuje na mrazenie. Ak nemáte dostatok vecí do mrazničky, môžete využiť aj veľké a malé fľaše s vodou.
 3. Pri žehlení to nepreháňajte s naparovaním: Úplne vyschnutá bielizeň sa ťažšie žehlí. Žehlite ju vtedy, keď je ešte mierne vlhká. Tak ušetríte 30 až 50 percent energie. Dôležité tiež je nenechávať žehličku zbytočne zapnutú a termostat správne nastaviť na teplotu, akú naozaj potrebujeme. Správna teplota žehlenia je napísaná priamo na bielizni. Žehličku zbytočne neprehrievajte.
 4. Elektrospotrebiče pravidelne odvápňujte: Tvrdá voda vie narobiť veľké problémy. Vápenaté usadeniny z nej môžu spôsobovať zvýšenú spotrebu elektriny. Najviac to vidíme pri rýchlovarnej kanvici, ale pravidelné odvápnenie pomôže aj umývačke riadu, práčke či žehličke. Vďaka nemu budú mať spotrebiče dlhšiu životnosť a nižšiu spotrebu.
 5. Práčka nemá byť poloprázdna: Ak je to možné, vyhnite sa praniu pri čiastočnom naplnení práčky. Práčka sa považuje za plnú vtedy, keď v jej bubne zostane voľný priestor, ktorý pohodlne zaplní päsť bez toho, aby ste museli bielizeň stlačiť. Úspora pri praní sa dá dosiahnuť aj znížením teploty. Ak bielizeň vyvárame, spotrebujeme až o polovicu viac elektriny, ako keď perieme pri teplote 30 až 40 stupňov Celzia, ktorá plne postačuje pre pranie väčšiny nášho oblečenia.
 6. Vďaka perlátorom ušetríte 20 percent vody: Malé plastové sitká umožňujú premiešavanie vody so vzduchom. Tým sa znižuje prietok a zároveň zvyšuje objem toku vody a rýchlosť jej prúdenia. Použitím perlátorov môžete ušetriť až 20 percent vody.
 7. Vymeňte vaňu za sprchu: Faktúra za vodu sa dá znížiť aj výmenou sprchovacej hlavice s nastaviteľným prietokom, opravou kvapkajúcich kohútikov, úspornými batériami, ktoré zásadne skracujú čas na nastavenie teploty vody a v neposlednom rade uprednostniť sprchovanie namiesto napúšťania plnej vane. Pri kúpaní usporí vodu aj teplo na jej prípravu. Myslite aj na skrátenie sprchovania. Keď sa sprchujete dlhšie ako päť minút, miniete toľko vody, ako keby ste si napustili plnú vaňu.
 8. Riad umývajte v napustenom dreze: Riad je možné umyť v napustenom dreze alebo ešte úspornejšie v umývačke. Najnovšie modely sú schopné kvalitne umyť na jeden cyklus riad so spotrebou pod desať litrov. Pri ručnom umývaní môžeme minúť až 6-násobne viac vody. S umývačkou riadu tak ušetríme vodu aj energiu na jej zohriatie.

Doprava

Priemerná slovenská domácnosť minie na dopravu len niečo vyše päť percent z celkových výdavkov, čo nás radí na chvost EÚ. Aj keď podľa štatistiky výdavky na dopravu tvoria v slovenskej domácnosti len malú časť celkových výdavkov, tak rastúce ceny pohonných hmôt môžu urobiť prievan v rodinnom rozpočte. Cena najpredávanejšieho benzínu sa šplhá k dvom eurám a pri nafte je to 1,95 eura za liter.

Na rodiny, ktoré sú od auta závislé a využívajú ho denne na dochádzanie do práce či do školy, to má zásadný vplyv. Za pohonné hmoty platia zrazu rádovo viac. Zatiaľ čo vo februári stála 50-litrová nádrž 95-oktánového benzínu vyše 75 eur, dnes to vychádza na viac ako 95 eur. Pri jednej plnej nádrži je tak rozdiel aj 20 eur. A čím viac ľudia jazdia, tým drsnejšie to pocítia vo svojich peňaženkách.

 1. Obmedzte cestovanie autom: Najradikálnejšie, ale zároveň najefektívnejšie riešenie, ako znížiť náklady na palivo, je obmedziť cestovanie autom. Na nákupy nie je nutné chodiť zvlášť, ale dajú sa vybaviť aj v priebehu dňa, napríklad po ceste z roboty. Obmedziť je potom možné aj samotné cestovanie autom do práce. Auto zaparkované v garáži aj jeden deň v týždni dokáže priniesť úsporu.
 1. Využívajte zdieľanú dopravu: Populárne sú dnes aj rôzne služby na zdieľanie dopravy, ktoré spoja ľudí do jedného vozidla. V susedstve existuje určite tiež množstvo ľudí, ktorí jazdia autom do rovnakej lokality a majú podobný pracovný čas. Náklady na cestu sa tak rozpočítajú na viac osôb, a tak to vyjde lacnejšie.
 2. Naučte sa jazdiť úsporne: Ďalšou možnosťou je úsporná jazda. Hlavne vodiči, ktorí jazdia veľmi dynamicky, môžu ušetriť výrazne. Ušetriť pohonné hmoty sa dá aj správnou jazdou. To znamená uprednostniť pokojnú, ekonomickú jazdu pred náhlymi zmenami rýchlosti jazdy a divokým preraďovaním rýchlostných stupňov.
 3. Na diaľnici dajte nohu z plynu: Želaný efekt prinesie aj zníženie rýchlosti na diaľnici pri autách s veľkým aerodynamickým odporom (prakticky všetky esuvéčka). Pokiaľ do práce prejdete po diaľnici zhruba 20 až 30 kilometrov, časová úspora pri rýchlosti 130 kilometrov za hodinu namiesto 100 kilometrov za hodinu je minimálna, ale spotreba paliva môže byť pokojne aj o tretinu vyššia.
 4. Správny tlak v pneumatikách: Vodiči často zabúdajú aj na tabuľku, ktorá predpisuje tlak pre prázdne a plne naložené vozidlo. Nezabúdajte, že pravidelná údržba auta je podceňovaný šetrič pohonných hmôt.

Osobné financie

Na zdražovanie sa treba pripraviť. Skúsiť sa zamyslieť, ktoré mesačné platby sú naozaj nutné a ktoré viete zredukovať, prípadne úplne oželieť a odložiť na neskôr. Treba si upratať osobné financie v tom zmysle, aby ste mali prehľad v tom, aké sú vaše jednotlivé výdavky.

 1. Zapisujte si, koľko míňate: Stačí pero a papier, prípadne excelovská tabuľka v počítači a začnite písať, za čo a koľko mesačne míňate. Alebo si z výpisu účtu odsledujte, kam odchádzali vaše platby, existujú na to aj rôzne aplikácie.
 2. Skontrolujte si výdavky: Pri kontrole výdavkov sa často objavia platby aj za položky a služby, ktoré človek vôbec nevyužíva alebo ich nepotrebuje. Alebo si takto aspoň uvedomí, za čo míňa veľa a skúsi prehodnotiť svoju spotrebu v danej oblasti.
 3. Skontrolujte si finančné produkty: Aj za poplatky na osobnom bankovom účte dokážete ušetriť nemalú sumu. „Osobne sa najčastejšie stretávam so šetrením v oblasti finančných produktov. Napríklad aj pri bankovom účte viete ušetriť 10 či 20 eur mesačne už len tým, že prestanete chodiť do pobočky a budete viac využívať internetbanking alebo on-linebanking,“ vraví analytik spoločnosti FinGo.sk Zoltán Čikes.
 4. Vyhnite sa výberom z bankomatov iných bánk: Pokiaľ má vaša banka vlastnú sieť bankomatov, uprednostnite radšej ju.
 5. Minimalizujte úkony zadávané cez pobočku: Sú to napríklad vklady, výbery hotovosti alebo zadávanie prevodných príkazov.
 6. Naučte sa využívať internetbanking a smartbanking: Platby tak robíte zväčša úplne bez poplatku.
 7. Aktivujte si zasielanie elektronických výpisov: Takéto výpisy vám môžu bez problémov chodiť na mail alebo do internetbankingu bez poplatku.
 8. Overte si, či neplatíte za SMS notifikácie: Takéto upozornenia na váš mobil o pohyboch na účte veľa bánk spoplatnilo a zadarmo sú len od určitej sumy.
 9. Opýtajte sa banky, ako môžete mať svoj účet zadarmo: Často stačí splniť dve či tri podmienky, napríklad mať nastavený trvalý príkaz, nejaké sporenie v banke alebo aktívne využívať mobilnú aplikáciu banky.
 10. Skontrolujte si finančné zmluvy: Ľudia by mali v šuplíkoch pohľadať aj svoje staršie finančné zmluvy, aby neplatili zbytočne veľa za úvery alebo poistky. Podľa skúseností spoločnosti FinGo je až 8 z 10 úverov a poistiek nevýhodných alebo zbytočne predražených. Oplatí sa spojiť s odborníkom a preveriť, či za rovnakých podmienok nemôžete získať v inej banke alebo poisťovni výhodnejšie ceny.
 11. Zvážte refinancovanie svojho dlhu: Zvážiť treba aj prípadné refinancovanie hypotéky alebo spotrebných úverov, pri ktorých úroky v posledných rokoch výrazne klesli, ale ľudia si stále platia drahé spotrebné úvery. Alebo ak okrem hypotéky splácate viac úverov, napríklad úver stavebnej sporiteľne, rôzne pôžičky, úverové karty, môžete si ich konsolidovať. Čiže tieto úvery nahradíte jediným úverom s výrazne nižšou splátkou a ušetríte tak desiatky eur mesačne, môžu to byť aj stovky eur. Všetko závisí od objemov úverov a úrokovej sadzby, ktorú platíte a ktorú by ste mohli získať.

Potraviny

Rekordná inflácia nás čoraz viac núti zamýšľať sa nad tým, kde sa dá usporiť. A čo tak začať v kuchyni a zamyslieť sa nad tým, ako môžeme ušetriť na potravinách?

 1. Pripravte si jedálny lístok: Aj keď sa vám to zdá otravné, pri dnešných cenách potravín sa to vyplatí. Na papier si napíšte jedálny lístok napríklad na šesť dní, v siedmy deň navarte z toho, čo vám zostane. Na druhý papier si napíšte zoznam surovín, ktoré budete potrebovať, a nakúpte ich. Ak vám nejaké suroviny zvýšia, „vyskladajte“ si z nich stravu na siedmy deň. Z obchodu si tak neprinesiete domov množstvo zbytočností, ktoré budete neskôr z chladničky vyhadzovať. Skôr než urobíte nový nákup, uistite sa, že ste doma dojedli všetko, čo zostalo.
 2. Sledujte letáky a ak je niečo trvanlivé v akcii, kúpte si to do zásoby: Cestoviny, ryžu, konzervy či trvanlivé mlieko môžete nakúpiť aj do zásoby. Aj keď ste to doteraz nerobili, sledujte letáky obchodov s potravinami a vyberte sa na nákup, ak má napríklad trvanlivý tovar v akcii. Nákup vás síce jednorazovo môže vyjsť drahšie, ale budete mať záruku, že nemusíte chodiť každú chvíľu do obchodu a nestane sa tak, že pôjdete kúpiť liter mlieka a donesiete domov plnú tašku, často aj vecí, ktoré vlastne nepotrebujete.
 3. Nakupujte potraviny tesne pred uplynutím lehoty trvanlivosti: S minimálne 50-percentnými zľavami sa krátko pred končiacou zárukou predávajú najmä mliečne výrobky. Ak ich máte radi a viete, že ich za krátky čas skonzumujete, neváhajte a kupujte. Navyše, od júla sa už budú predávať potraviny aj po záruke. Ak budú bezpečné. Obchodník ich bude môcť predávať iba v prevádzke, v ktorej sa potraviny nachádzali pred uplynutím dátumu minimálnej trvanlivosti a len konečnému spotrebiteľovi. Potraviny budú musieť byť oddelene umiestnené od ostatných potravín a zreteľne označené konkrétnymi údajmi.
 4. Jednotková cena je dôležitá: Naučte sa sledovať na cenovke cenu za kilogram. Oplatí sa to. Niekedy veľkými písmenami uvedená nižšia cena pri jednom výrobku a vyššia pri druhom neznamená, že ten druhý je skutočne aj drahší. Jednotková cena je smerodajná.
 5. Prezerajte horné aj spodné regály: Všetci vieme, že obchodníci umiestňujú najdrahšie výrobky do úrovne očí. „Precvičte“ svoje telo a zohnite sa aj k spodným regálom a presvedčite sa, či tam nie je rovnaký tovar aký chcete kúpiť, ale za nižšiu cenu.
 6. Vyhnite sa kúpe balených výrobkov: Vákuovo balená a nakrájaná šunka, saláma, syry, ale aj zelenina… Je to síce veľmi pohodlné, ale aj drahé. Kupujte zeleninu v celku, šunky, salámy a syry kúpte radšej vážené alebo tiež v celku a krájajte doma.

ma7.sk/pravda.sk

Toto ste už čítali?

Cookies