PRI ZMLUVÁCH CHÝBALI DOKLADY
„K porušeniu zákona o účtovníctve došlo, keď k viacerým faktúram neboli doložené relevantné doklady o rozsahu a cenách poskytovaných služieb. Na MZVaEZ boli okrem iného zistené nedostatky v transparentnosti uzatvárania zmlúv. Vo dvoch prípadoch boli zmluvy o dielo uzatvorené s fyzickými osobami v sume deväťtisíc eur len ústne, čo znižuje mieru transparentnosti a má vplyv na presnosť vymedzenia povinností zmluvných strán. Pri organizácii „Európa na Slovensku“ – predstavenie loga SK PRES, si podujatie vyžiadalo uzatvorenie viacerých zmlúv, čo mohlo negatívne ovplyvniť celkovú výšku prostriedkov vynaložených na financovanie podujatia,“ píše sa v tlačovej správe s tým, že rezort zahraničia jednoznačne nepreukázal dodržanie princípov transparentnosti a hospodárnosti pri nakladaní s verejnými financiami, keď nedoložil podrobnú dokumentáciu k niektorým podujatiam zo strany dodávateľov, napríklad spoločnosti LOCO Agency, KINEMATOGRAF, La Idea.
„Viaceré faktúry nemali špecifikované ceny za skutočne dodané služby, išlo napríklad o Slovenské národné divadlo (SND), spoločnosti KINEMATOGRAF, La Idea. Niektoré zmluvy neboli uzatvárané v dostatočnom časovom predstihu, chýbala podrobná špecifikácia predmetu zmluvy, prípadne obsah zmluvy nebol jednoznačný. Išlo napríklad o SND, spoločnosti LOCO Agency, La Idea,“ píše sa ďalej v tlačovej správe. NKÚ dnes zverejnil aj kompletnú záverečnú správu k zabezpečeniu výkonu predsedníctva.
NÁVRHY SA NEDALI OBJEKTÍVNE POSÚDIŤ
V oblasti dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní NKÚ SR skontroloval na ministerstve zahraničných vecí sedem podujatí, pri ktorých bola uplatnená a aj vecne preukázaná oprávnenosť výnimky.
„Kontrolou dokladov k uzatvoreniu zmluvy s Agentúrou EVKA na podujatie predstavenia loga nebolo však možné overiť, prečo zákazku získala práve táto firma. Predložené koncepty, ktoré vypracovali tri spoločnosti, sa totiž nedali objektívne vyhodnotiť, keďže išlo o návrhy rôznych ideových riešení realizácie podujatia. Kontrola na MZVaEZ v prípade ďalších 13 zákaziek zistila nedostatky, ktoré súviseli napríklad so zle stanovenou predpokladanou hodnotou zákazky, nesprávne bola klasifikovaná bežná dostupnosť služieb či obstarávanie bolo zrealizované cez elektronické trhovisko, pričom nešlo o službu bežne dostupnú na trhu,“ informuje ďalej Bolech Dobáková.
Ministerstvu preto odporučili, aby účtovné dokumenty dokladalo relevantnými prílohami, akými sú špecifikácia cien, tovarov a služieb. Takisto, aby v záujme transparentnosti a účelnosti použitia financií dôsledne plánovalo prípravu a realizáciu verejného obstarávania či zefektívnilo vnútorný kontrolný systém.
KONTROLÓRI MALI PLNÚ SÚČINNOSŤ
Ako pre SITA uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko, NKÚ SR začal 8. marca 2017 komplexnú kontrolu procesov súvisiacich so zabezpečením slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
„Rezort poskytol NKÚ plnú súčinnosť pri vykonávaní kontroly vrátane predloženia potrebných dokladov a vysvetlenia jednotlivých realizovaných úkonov. Ministerstvo na základe odporúčaní NKÚ prijalo v stanovenej lehote príslušné opatrenia, ktoré implementuje do svojich vnútorných procesov tak, aby zistené administratívne a formálne nedostatky boli odstránené a v budúcnosti sa neopakovali,“ uviedol Susko.
CHYBY V PIATICH ZÁKAZKÁCH
Kontrolóri preverovali aj ministerstvo životného prostredia, kde v oblasti VO odhalili chyby v piatich zákazkách. V prípade oboch rezortov sa vyskytli viaceré nedostatky pri overení základnej finančnej kontroly a administratívnej kontroly čerpania výdavkov na SK PRES.
Národná autorita pre oblasť kontroly poukazuje na fakt, že v rámci ministerstiev nebol vykonaný ani jeden vnútorný audit, respektíve kontrola hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti, zameraná na prostriedky, aktivity súvisiace s SK PRES.
Rezortu životného prostredia kontrolóri odporučili urobiť vnútorný audit, zameraný na verejné obstarávanie a finančnú kontrolu. Oba rezorty majú zabezpečiť vzdelávanie zamestnancov v oblasti vnútornej kontroly a verejného obstarávania.
Kontrolóri na základe preverených jednotlivých postupov, dokumentácie konštatujú, že predsedníctvo bolo úspešne zvládnuté. „Pozitívna spätná väzba bola nielen zo strany odbornej či laickej verejnosti, ale slovenské predsedníctvo osobitne ocenil aj Európsky parlament. Predsedníctvo si vyžiadalo viac ako 50 miliónov eur, pričom pôvodný rozpočet počítal so 73 miliónmi eur. Kontrola ukázala, že rezort zahraničia na financovanie rôznych aktivít spojených s predsedníctvom použil v rokoch 2014 až 2016 prostriedky vo výške 32,5 milióna eur. Rezort životného prostredia vyčerpal z podprogramu 3,3 milióna eur. Najväčší objem tvorili výdavky na tovary a služby. Ani jedno preverované ministerstvo však nevypracovalo materiál obsahujúci podrobné finančné vyúčtovanie všetkých prostriedkov použitých na SK PRES,“ píše sa ďalej v tlačovej správe.
NA FINANCOVANIE POUŽILI AJ VLASTNÉ ZDROJE
Kontrolóri zároveň zistili, že ministerstvo životného prostredia okrem prostriedkov podprogramu využilo na financovanie aj vlastné zdroje. „Podobne mohli postupovať aj iné ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy. Uvedené zistenie indikuje riziko, že celkové náklady z verejných zdrojov na SK PRES mohli byť vyššie,“ uvádza sa ďalej.
Ministerstvo zahraničných vecí kontroloval NKÚ po tom, čo bývalí zamestnanci ministerstva Zuzana Hlávková a Pavol Szalai prehovorili o svojich podozreniach. Podľa Hlávkovej boli niektoré umelecké a kultúrne podujatia, ako napríklad otvárací koncert či galavečer, na ktorom predstavili logo predsedníctva, predražené a nepostupovalo sa pri nich transparentne.
Zdroj: webnoviny.sk
Toto ste už čítali?
Minimálne odvody živnostníkov sa zvýšia o desiatky eur mesačne
Výška minimálnych odvodov pre živnostníkov by sa mala od...
Slováci dbajú na spánok, či to robia správne, je otázne
S novým rokom prichádzajú predsavzatia zamerané na...