Podujatia sa okrem vedenia mesta, JUDr. Hájosa Zoltána a viceprimátora Karaffu Attilu zúčastnili aj vicežupan TTSK Marek Neštický, ombudsmanka Mária Patakyová, štátny tajomník ministerstva kultúry Rigó Konrád, rakúsky veľvyslanec Helfried Carl, predseda Csemadoku Bárdos Gyula, maďarský cigánsky kráľ Horváth József, riaditeľ židovského múzea v Bratislave Pavol Mešťan a viaceré osobnosti spoločenského života mesta.
Podujatie otvoril riaditeľ Inštitútu romológie Ravasz József, spomenul svoju návštevu v českých Lidiciach a uviedol, že „Násilie je stále prítomné. Zbytočne sa dištancujeme negatívnych vyhlásení, ktoré sa týkajú ľudskej dôstojnosti nás všetkých. Aj v 21. storočí sú také skupiny ľudí, ktoré veriac, že sú vyvolení, rozdávajú rozumy... Týmto sa dedične opakuje historické vraždenie... Ale tragédia je poraziteľná. Spomínaním, pohľadom zoči-voči, úprimnosťou, poznaním a kultúrou porozumenia.”
„Spomienka je o tých rómskych obetiach, ktoré zavraždili nacisti v tábore v Auschwitz-Birkenau, o tých nevinných ľuďoch, ktoré boli žandármi postrieľané do Dunaja” – uviedol JUDr. Hájos Zoltán. Zároveň je to „upozornenie, aby sme nezabudli holokaust, systematické vyvražďovanie. (...) Nemožno dostatočne často opakovať, aké deformácie dokáže spôsobiť nenávistný idealizmus, nenávistná propaganda“ – uviedol Hájos Zoltán.
Podľa Mareka Neštického nevyhnutne musíme vystúpiť proti nenávisti voči cudzím, Mária Patakyová zas varovala pred opakovaním sa histórie vraždenia – na to musíme využiť aj naše miesto, pozíciu v spoločnosti.
Rigó Konrád považuje za dôležité spomínať v meste, v ktorom sa počas druhej svetovej vojny stratila významná časť obyvateľov. „Čo môže spraviť jednotlivec proti rozširujúcej sa nenávisti v každodennom živote a proti stále populárnejšej snahe nájsť nepriateľa a vinníka? Na um nám prídu dve často opakujúce sa slová: empatia a tolerancia. To sa ešte musíme učiť... () Pokúsiť sa pochopiť druhého, zniesť jeho inakosť” – uviedol.
„Inakosť nie je chápaná pozitívne v každom európskom národe ” – uviedol Horváth József. „Dnes ešte viac treba dávať pozor na zajtrajšok, lebo budúcnosť nášho národa sa naplní, len ak (...) sa slobodne, pripravene, so spolupatričnosťou odvážime pozrieť budúcnosti do očí ”, povedal Horváth József.
Na záver predniesol príhovor Pavol Mešťan, podľa ktorého nacisti chceli zničiť celú židovsko-kresťanskú morálku a prinútiť svoje obete zbavené ľudskej dôstojnosti „poďakovať sa za svoju smrť”. Bojí sa, že svet sa nepoučí a všetko sa môže znova zopakovať - uzavrel Mešťan.
Prítomní potom položili vence k pamätníku.
Toto ste už čítali?
Odviezli zelený odpad z malých záhradkárskych zón
V sobotu odviezli jesenný zelený odpad z malých...