Súčasťou podujatia bol aj improvizovaný tlačový brífing v exteriéri SEV Dropie, počas ktorého zástupcovia envirorezortu a SEV Dropie informovali o rozvojových plánoch pre stredisko a prínosoch projektu Chute podunajskej prírody.
Riaditeľ SAŽP Richard Müller privítal hostí a vo svojom vystúpení sa zameral na rozvojové aktivity pre stredisko zrealizované v rámci projektu a dôležitosť spolupráce všetkých kľúčových subjektov v regióne. Venoval sa aj myšlienke Naturparkov v kontexte ochrany prírody, keďže väčšina územia, na ktorom sa realizuje projekt patrí do chráneného územia NATURA 2000. V SEV Dropie vďaka tomu vzniká nový priestor pre zážitkové vzdelávanie, ktorý sa stane organickou súčasťou nového konceptu cezhraničných Naturparkov s dôrazom na envirovýchovu a vzdelávanie.
Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Norbert Kurilla aj na príklade SEV Dropie priblížil model viaczdrojového financovania strediska. Zároveň predstavil plánovaný projekt v rámci programu SK Climate – zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy, ktorého správcom je MŽP SR, ktorý bude realizovaný ako tzv. preddefinovaný projekt Stredisko pre zmenu klímy a environmentálnu výchovu.
Katka Vajliková zo SEV Dropie SAŽP podrobne predstavila aktivity a výstupy projektu Chute podunajskej prírody.
Do projektu sú zapojené environmentálne a štátne inštitúcie zo Slovenska a Maďarskej republiky, 20 slovenských a 30 maďarských obcí, združenia, podnikatelia a miestni obyvatelia. Implementuje sa od 1. januára 2018 do 31. decembra 2019 v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Financovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátneho rozpočtu SR a Maďarska a zo zdrojov partnerov projektu.
V rámci projektu sa zrealizovalo na oboch stranách hraníc množstvo aktivít.
Cieľom projektu Chute podunajskej prírody je zachovať prírodné a kultúrne dedičstvo a využiť ho v záujme vidieckeho rozvoja. Projekt je založený na filozofii Naturparkov, ktorých cieľom je nielen ochrana prírodného a kultúrneho dedičstva, envirovýchova, rozvoj vidieka, turizmu a rekreácie, ale aj formovanie verejnej mienky. Know-how k realizácii poskytol hlavný cezhraničný maďarský partner Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítasi és Fejlesztési Szövetség, ktorý je jedným zo zakladajúcich členov Naturparku Gerecse v Maďarsku.
Viac informácií o projekte Chute podunajskej prírody a jeho partneroch nájdete na webovej stránke projektu www,danubenaturpark.sk.
skhu.eu
Toto ste už čítali?
Prerušenie distribúcie elektriny dňa 17. januára 2025
Na základe oznamu spoločnosti Západoslovenská distribučná...
Pre vyššiu DPH sa od 15.1. zvýšia ceny vlakových lístkov
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zvýši od 15....