Slováci na cestách podľa týchto štatistík zbytočne riskujú a hazardujú so svojím zdravím a životom ostatných účastníkov cestnej premávky. Uvádza produktová špecialistka MetLife Slovensko Erika Poleková.
Podľa oficiálnej štatistiky Prezídia Policajného zboru SR bolo na Slovensku v roku 2019 zaznamenaných 13 715 dopravných nehôd. Je to síce pokles v porovnaní s rokom 2018 o 187 nehôd, stúpol však počet tých, ktorí na cestách zomreli.
O život na cestách prišlo vlani 245 ľudí. V súvislosti s nehodami na slovenských cestách utrpelo viac ako tisíc osôb ťažké zranenia a viac 5507 ľudí ľahké zranenia.
Poleková preto zdôrazňuje dôležitosť mať uzavreté či už životné alebo úrazové poistenie, ktoré môže v prípade dlhodobej práce neschopnosti nahradiť výpadok príjmu.
Najčastejšou príčinou dopravnej nehody, a to až takmer v polovici nehôd, bolo porušenie povinnosti vodiča, kam patrí napríklad aj telefonovanie za volantom.
Druhou príčinou a to v 12 %, bolo prekročenie povolenej rýchlosti. Treťou najčastejšou príčinou bola nesprávna jazda cez križovatku.
Najviac dopravných nehôd sa stalo v Košickom kraji a najmenej v Bratislavskom kraji. Najčastejšie k nehodám na slovenských cestách došlo vo štvrtok a v piatok a najmenej v utorok.
Je potrebné si uvedomiť, že aj taká každodenná a až rutinná činnosť ako šoférovanie, môže v prípade nehody ovplyvniť zvyšok života, pričom k nehode nemusí dôjsť iba na Slovensku.
Počet nehôd v Českej republike každoročne prekračuje číslo 100-tisíc. V rámci V4 je na tom najhoršie Poľsko, na cestách tam zomrie najviac ľudí.
Pri ceste do zahraničia Poleková zdôraznila nevyhnutnosť uzavrieť cestovné poistenie, ktoré v prípade nehody či úrazu pokryje všetky liečebné výdavky, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých tisíc eur.
zdroj: Felvidék.ma
Toto ste už čítali?
Vláda schválila zoznam obcí, v ktorých vzniknú centrá zdieľaných služieb
Vo vybraných 22 obciach z najmenej rozvinutých regiónov...