Analýza by mala byť urobená do konca augusta, pričom rezort školstva identifikuje, kde chýbajú učitelia a aké kapacity bude v materských školách ešte potrebné dobudovať. Povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti by malo začať platiť od 1. januára 2021. "Budeme zvažovať, či budeme posúvať účinnosť zákona alebo zotrváme v tom, ako je momentálne nastavený. Myslím si však, že by sme to mohli zvládnuť," uviedol minister školstva.
Slovensko môže počas siedmich rokov dostať od EÚ takmer 44 miliárd eur. Prvotné odhady financií určených na zmeny v školstve sa podľa Gröhlinga pohybujú na úrovni troch miliárd eur. "Z týchto prostriedkov by sme mali vedieť rozširovať potrebné kapacity v materských školách, aby sme vedeli každému jednému dieťaťu zabezpečiť predprimárne vzdelávanie," uviedol minister školstva s tým, že postupne by chceli tento vek znižovať.
Rezort školstva plánuje peniaze z EÚ využiť napríklad aj na obnovu základných škôl, plošné zvýšenie platov učiteľov, inklúziu či na internacionalizáciu vysokoškolského prostredia.
(Felvidék.ma/ teraz.sk)
Toto ste už čítali?
Nový školský rok sa začal aj na Základnej škole Zoltána Kodálya s VJM a Základnej škole Smetanov háj
Letné prázdniny sa skončili, nový školský rok sa môže...
Prieskum: O kurikulárnej reforme počulo 29 percent rodičov detí ZŠ
Len štvrtina populácie počula o kurikulárnej reforme....