Archeologickým výskumom zistili odborníci údaje o architektonickom a statickom stave krypty, ako aj informácie o pochovaných osobách a o pohrebných zvyklostiach v 18. storočí.
Archeologický výskum bol realizovaný pod dozorom hlavného archeológa Mgr. Jozefa Urminského, riaditeľa Vlastivedného múzea v Hlohovci. Na odkrytí krypty boli prítomní aj ďalší odborníci - Mgr. Pavel Paterka, historik a archeológ a Mgr. Attila Karaffa, historik, obaja z Múzea maďarskej kultúry a Podunajska v Komárne, zástupca náboženskej obce Mgr. Róbert Kiss z Farského úradu v Dunajskej Strede, a reštaurátor, špecialista Mgr. František Šmigrovský. Počas výskumuz krypty vyzdvihli niekoľko predmetov - rakvovú dosku Francisky Kondé z roku 1748, pohrebné kožené papuče, amulety na šnúre, fragmenty ozdôb pohrebných šiat, šnurovanie s gombíkmi, a sklené koráliky.
V roku 2020 sa podarilo vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia a spolufinancovaním TTSK, zriaďovateľa Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede, získať finančné prostriedky na reštaurovanie zbierkových predmetov z krypty rodiny Kondé. Odborný zásah bol nevyhnutný nielen na drevených a kovových častiach, značne poškodené boli aj textilné a kožené súčasti, ktoré vyžadovali ošetrenie resp. úplnú náhradu. Konzervátorské a reštaurátorské práce zabezpečil reštaurátor Mgr. František Šmigrovský a kolektív.
Na ilustračných fotografiách vidíme: rakvovú dosku z roku 1748, pohrebné kožené papuče, amulet, ružence, sklené koráliky a šnurovanie s gombíkmi.
-csm-
Toto ste už čítali?
Oslava Svetového dňa hudby v Dunajskej Strede koncertom speváckych zborov
V piatok 21. júna, v podvečer Svetového dňa hudby, sa...
TTSK: Noc múzeí a galérií v Trnavskom kraji
Župné múzeá a galérie sa aj v tomto roku v sobotu 18....