
"Verím, že po odznení pandémie sa bude ministerstvo plne venovať pacientom a programom, ktoré boli prerušené," povedal minister na margo požiadaviek pacientskych organizácií, ktoré odzneli počas konferencie. Skríning krčka maternice by sa mohol spustiť v júni, skríning hrubého čreva a konečníka na jeseň.
Zaoberať sa chce aj otázkou, prečo registrácia nového inovatívneho lieku na liečbu rakoviny trvá na Slovensku dva roky a v iných krajinách štyri mesiace. "To nemôže byť, budem sa o to intenzívne zaujímať, ako to napraviť," uistil minister.
Medzi priority zaradil aj manažment pacienta.
"Najviac ma irituje, keď pacient blúdi po nemocnici bez diagnózy. Často pacienti vychádzajú z ambulancií s odporúčaním nájdite si odborníka," poukázal Lengvarský. Zároveň dodal, že by sa rád s pacientskymi organizáciami stretával aspoň raz za kvartál.
V roku 2020 pre pandémiu došlo v Európe k približne 40-percentnému poklesu onkologickej diagnostiky. Pri postupnom doznievaní pandémie je preto nevyhnutné opäť spustiť preventívne skríningové procesy a viac sa venovať onkologickým pacientom. Počas konferencie Onkológia na Slovensku to pripomenuli viaceré pacientske organizácie.
ma7 | TASR/ teraz.sk
Toto ste už čítali?

Dni svätého Juraja – zmeny programu z dôvodu Dňa štátneho smútku
Slovenská vláda vyhlásila na sobotu, na deň pohrebu...

Te Deum Trnavskej univerzity: Vďačnosť, kritické myslenie a správne rozlišovanie
V Katedrále sv. Jána Krstiteľa sa dnes konala slávnostná...