
"Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená," informuje na webe Ministerstvo vnútra (MV) SR.
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, môže vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú osobu, aby podľa jeho pokynov a zákona upravila hlasovací lístok a vložila do obálky.
"Takouto osobou nemôže byť člen okrskovej volebnej komisie," upozorňuje MV. Obidve osoby musí člen komisie poučiť o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb.
Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, ju môže vložiť v jeho prítomnosti iná osoba, ale nie člen okrskovej volebnej komisie.
Referendum bude v sobotu 21. januára. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením NR SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.
ma7 | TASR
Toto ste už čítali?

Trnavskému kraju záleží na bezpečnosti mostov, skontroloval stav jedného z nich ponad rýchlostnú cestu R1
Trnavský samosprávny kraj dlhodobo apeluje na riešenie...

Zoltán Hájos: „Dunajská Streda vždy bola bohaté na hodnoty, súdržnosť a vnútornú silu komunity, vďaka ktorej mesto prekvitá.”
V rámci Dní svätého Juraja sa 26. apríla v Mestskom...