Témou stretnutia boli technické a legislatívne prekážky pri sanáciách spôsobených prijatím novely zákona o envirozáťažiach z obdobia, keď ministerstvo riadil Ján Budaj.
„Je najvyšší čas urobiť poriadok v odstraňovaní ekologických záťaží, ktoré významným spôsobom ovplyvňujú nielen kvalitu životného prostredia, ale aj zdravie ľudí na Slovensku. Čaká nás veľa práce,“
- zdôraznil podpredseda vlády Tomáš Taraba.
Akútnym problémom je potenciálne riziko kontaminácie podzemných vôd Žitného ostrova, spôsobené starou environmentálnou záťažou v bratislavskej Vrakuni. Envirorezort chce preto pokračovať v projekte tzv. enkapsulácie, teda vybudovaní podzemnej tesniacej steny, povrchovej tesniacej vrstvy a následného čistenia podzemnej vody.
Šéf envirorezortu Tomáš Taraba definoval boj s envirozáťažami za prioritu ministerstva pod jeho vedením. Ubezpečil verejnosť, že zákon o envirozáťažiach je vo fáze analyzovania, vrátane pripomienok prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ambíciou ministerstva životného prostredia je zapracovať konkrétne návrhy do programového vyhlásenia vlády a realizovať potrebné zmeny ešte v roku 2023.
So sanáciu ekologických záťaží pomôžu Slovensku európske fondy. Aktuálne je vyhlásená výzva z Programu Slovensko, ktorá je zameraná na sanáciu území, ktoré boli v minulosti kontaminované predovšetkým priemyselnou, vojenskou, banskou, dopravnou či poľnohospodárskou činnosťou. Na tento účel je vo výzve alokovaných vyše 186 miliónov eur.
Ministerstvo životného prostredia SR
Toto ste už čítali?
Sociálna poisťovňa od januára zvýši dôchodky o 2,1 %
Sociálna poisťovňa (SP) od januára budúceho roka zvýši...