Témou stretnutia boli technické a legislatívne prekážky pri sanáciách spôsobených prijatím novely zákona o envirozáťažiach z obdobia, keď ministerstvo riadil Ján Budaj.
„Je najvyšší čas urobiť poriadok v odstraňovaní ekologických záťaží, ktoré významným spôsobom ovplyvňujú nielen kvalitu životného prostredia, ale aj zdravie ľudí na Slovensku. Čaká nás veľa práce,“
- zdôraznil podpredseda vlády Tomáš Taraba.
Akútnym problémom je potenciálne riziko kontaminácie podzemných vôd Žitného ostrova, spôsobené starou environmentálnou záťažou v bratislavskej Vrakuni. Envirorezort chce preto pokračovať v projekte tzv. enkapsulácie, teda vybudovaní podzemnej tesniacej steny, povrchovej tesniacej vrstvy a následného čistenia podzemnej vody.
Šéf envirorezortu Tomáš Taraba definoval boj s envirozáťažami za prioritu ministerstva pod jeho vedením. Ubezpečil verejnosť, že zákon o envirozáťažiach je vo fáze analyzovania, vrátane pripomienok prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ambíciou ministerstva životného prostredia je zapracovať konkrétne návrhy do programového vyhlásenia vlády a realizovať potrebné zmeny ešte v roku 2023.
So sanáciu ekologických záťaží pomôžu Slovensku európske fondy. Aktuálne je vyhlásená výzva z Programu Slovensko, ktorá je zameraná na sanáciu území, ktoré boli v minulosti kontaminované predovšetkým priemyselnou, vojenskou, banskou, dopravnou či poľnohospodárskou činnosťou. Na tento účel je vo výzve alokovaných vyše 186 miliónov eur.
Ministerstvo životného prostredia SR
Toto ste už čítali?
V dunajskostredskej nemocnici sa minulý rok narodilo takmer 700 detí
V Nemocnici Penta Hospitals Dunajská Streda sa minulý rok...
Prvé dieťa roku 2025 v dunajskostredskej nemocnici
V dunajskostredskej nemocnici privítali prvé dieťa nového...