„Tretie programové obdobie Grantov EHP a Nórska sa blíži k svojmu koncu a ja dnes môžem s radosťou zhodnotiť, že naše základné ciele programu sme úspešne naplnili. Podarilo sa nám znižovať hospodárske a sociálne rozdiely medzi našimi regiónmi, posilnili sme tiež výnimočnú bilaterálnu spoluprácu medzi Slovenskom a Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom. Už teraz sa teším na ďalšie obdobie týchto finančných mechanizmov, o ktorom sa momentálne rokuje na pôde Európskej Únie,“
- povedal štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák.
Jedným z programov mechanizmu Grantov EHP a Nórska je program Kultúra. V priebehu tohto týždňa sa uskutočnilo sedem záverečných konferencií k projektom podporeným v tomto programe. Jedna z nich prebehla dnes v obci Červený Kláštor, v priestoroch kláštora kurtizánov, ktorý bol obnovený práve vďaka podpore z Grantov EHP a Nórska.
Hlavným poslaním programu Kultúra bola záchrana kultúrnych pamiatok, ich rekonštrukcia a ochrana či zabezpečenie využitia ich potenciálu, ktorý nie je malý. Vďaka grantu 23 miliónov eur tak bolo obnovených a revitalizovaných 19 národných kultúrnych pamiatok s prioritou obnovy a ochrany.
„Podporené pamiatky majú veľký potenciál pre rozvoj cestovného ruchu, pre podporu miestnej ekonomiky a regionálny rozvoj. Sú magnetom zážitkov, pripomínajú nám históriu, upevňujú lokálpatriotizmus. Je to spoločné bohatstvo, ktoré sme zdedili a musíme v čo najlepšom stave zanechať budúcim generáciám. Verím, že každý z podporených projektov navštívia aj ľudia z Nórskeho kráľovstva či Lichtenštajnského kniežactva, aby sme ich mohli s hrdosťou sprevádzať projektami, ktoré boli financované z ich verejných zdrojov,“
- doplnil Michal Kaliňák.
Z Grantov EHP a Nórska sa v programovom období vyhlásenom na roky 2014 – 2021 v rámci šiestich programov zrealizovalo takmer 170 projektov s podporou v celkovej sume 120 miliónov eur. Tieto projekty pomohli ženám ako obetiam násilia a ich deťom, zrekonštruovaných bolo tiež 20 národných kultúrnych pamiatok, podporila sa spolupráca medzi umelcami na Slovensku, v Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku. Snažili sme sa nájsť funkčné riešenia pre miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúziu Rómov v najmenej rozvinutých okresoch Slovenska. Naše krajiny spoločne podporili úsilie slovenských inštitúcií nadviazať a posilniť spoluprácu s ukrajinskými inštitúciami, zamerali sme sa aj na procesy verejného obstarávania, integrity vo verejnej správe, otázky justície či nedovoleného obchodu s chemickými, biologickými, rádioaktívnymi a jadrovými materiálmi. Nórsko, Island a Lichtenštajnsko pomáhali našej krajine prispôsobiť sa zmene klímy a vzdelávať deti v tejto oblasti. Slovenským podnikateľom bola umožnená podpora pri realizácii ich zelených inovácií, podporili sme startupy a poskytli štipendiá pre slovenských študentov.
„História našej spolupráce má už viac ako dve dekády. Som presvedčený, že dvadsať rokov kooperácie, skúseností a dôvery sú najlepšími argumentami pre spoločnú budúcnosť, ktorá má predpoklady na to, aby bola tak atraktívna, ako úspešných je doterajších dvadsať rokov. Je našou ambíciou pokračovať s podporou kultúrnych pamiatok, kultúry aj umenia. Chceme preferovať integrované projekty, ktoré budú prepájať regióny, budú integrovať partnerov a mobilizovať zdroje,“
- uzavrel štátny tajomník Kaliňák.
MIRRI SR
Toto ste už čítali?
Výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa Materskej školy na Námestí Priateľstva
Mesto Dunajská Streda vyhlasuje výberové konanie na...
Prerušenie distribúcie elektriny dňa 18. novembra 2024
Mestský úrad v Dunajskej Strede v mene Spoločnosti...