Cenná pamiatka kultúrnej hodnoty bola vyhotovená z dreva listnatého stromu, a na povrchu dozdobená olejovou farbou. Predpokladá sa, že plastiku vyhotovil regionálny rezbár na prelome storočia okolo roku 1900. Aj keď presnú lokalitu pôvodu nepoznáme, podľa tvaru, jej zdobenia a spôsobu vyhotovenia sa predpokladá, že plastika je súčasťou tzv. prícestnej sakrálnej architektúry z regiónu Žitného ostrova. Plastika (výška 105 cm, šírka 30 cm) bola značne poškodená a znečistená, zachovali sa z nej iba fragmenty (ruky, koruna aj nosný kríž chýbali).
Zlý fyzický stav zbierkového predmetu nevyhnutne vyžadoval reštaurátorský a konzervátorský zásah. Cieľom reštaurátorských prác bolo stabilizovanie stavu zbierkového predmetu a prinavrátenie jeho autentického výrazu. Plastika bude v budúcnosti prezentovaná v novej stálej expozícii múzea.
Dielo odborne ošetril a reštauroval Mgr. František Šmigrovský, reštaurátor – špecialista a jeho pracovný tím. Finančné zdroje na reštaurátorské a konzervátorské práce boli pokryté z dotácie Fondu na podporu umenia, projekt zároveň spolufinancoval Trnavský samosprávny kraj.
Spoločným úsilím sa podarilo zachrániť ďalší zbierkový predmet pre návštevníkov múzea a pre nasledujúce generácie.
-žm-
Toto ste už čítali?
Vláda schválila zoznam obcí, v ktorých vzniknú centrá zdieľaných služieb
Vo vybraných 22 obciach z najmenej rozvinutých regiónov...
Štatistika: Popularita platieb nositeľnými zariadeniami v lete stúpa
Počet Slovákov uprednostňujúcich platby nositeľnými...