Riaditeľ galérie Péter Iván privítal umelcov umeleckého tábora a početné publikum a následne povedal, že aj aktuálna výstava tvorí súčasť osláv 30. výročia galérie.
„Znova sme sa teda zišli oslavovať. Oslavovať uplynulých 30 rokov a tiež to, že zbierka galérie pozostávajúca z viac ako 1100 diel sa aj vďaka 22. ročníku umeleckej kolónie rozšírila o ďalších 25,“
- uviedol riaditeľ GSMU s tým, že zbierka galérie narastá aj vďaka tomu, že umelci zúčastňujúci sa kreatívneho tábora darujú galérii svoje diela, ktoré tu vzniknú, prípadne so sebou ako dar prinesú už skôr vzniknuté diela.
Po úvodných slovách Péter Iván privítal zástupcu primátora nášho mesta Attilu Karaffu, riaditeľa Žitnoostrovského osvetového strediska Viktora Vargu, riaditeľku Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára Tímeu Takács, Máriu Szakáll a Istvána Pénteka, členov kuratória GSMU, výtvarného umelca a umeleckého vedúceho tvorivej kolónie László Varga-Amára a potom predstavil zúčastnených a prítomných umelcov.
Attila Karaffa v úvode svojho krátkeho príhovoru privítal v mene svojom a v zastúpení samosprávy účastníkov umeleckej kolónie a prítomných záujemcov.
„Táto medzinárodná umelecká kolónia je skutočnou intelektuálnou dielňou. Je veľkým potešením, že u nás môžeme privítať tvorcov, ktorí chcú predstaviť svoju tvorbu, budovať vzťahy a zároveň obohacovať kolekciu GSMU o svoje umelecké diela,“
- zdôraznil zástupca primátora nášho mesta.
Medzi cieľmi GSMU je aj obohacovanie zbierkového fondu. Samospráva sa snaží pomáhať pri práci galérie i jej zriaďovateľa, Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára. Naše mesto chce v tejto podpore pokračovať aj v budúcnosti – uistil kultúrne inštitúcie o podpore samosprávy Attila Karaffa.
„Okrem finančnej podpory je pre kultúrnu inštitúciu nevyhnutná aj podpora verejnosti so záujmom o umenie, ktorú môžu návštevníci najlepšie vyjadriť svojou účasťou,“
- uzavrel svoje slová zástupca primátora mesta Dunajská Streda.
Umelecké kolónie majú fantastickú tradíciu, keďže prvé dve významné stretnutia tohto druhu sa v Maďarsku uskutočnili už v 19. storočí - otvoril svoj príhovor maliar László Varga-Amár, umelecký vedúci práve skončenej umeleckej kolónie. Povedal, že sa považuje za šťastlivca, keďže sa zúčastnil všetkých doterajších 22 ročníkov umeleckej kolónie v Dunajskej Strede, dalo by sa teda povedať, že do nášho mesta prichádza ako lokálny patriot.
„Umelecká kolónia je výmenný obchod v dobrom slova zmysle. Umelec pracuje a zároveň sa mu dostáva fantastickej gastronomickej starostlivosti, takže na oplátku galérii daruje vzniknuté dielo, vďaka ktorému sa zvyšuje kvantita aj kvalita jej kolekcie. Na tieto stretnutia prichádzajú aj mladí ľudia, čo je dôležité aj preto, lebo – ako vieme - dnešný súčasník je klasikom budúcnosti,“
- zdôraznil maliar. „Umelecké kolónie sú dôležité aj preto, že sa tu odohráva nielen seriózna tvorivá práca, ale je to zároveň miesto dlhých plodných rozhovorov, miesto vzniku priateľstiev,” dodal vedúci umeleckej kolónie.
Po úvodných úvahách Lászlóa Vargu-Amára účastníci tohtoročnej umeleckej kolónie jednou vetou popísali, čo je podľa nich esenciou umenia.
László Varga-Amár poďakoval všetkým za podporu, pričom vyzdvihol samosprávu mesta Dunajská Streda, Pétera Ivána, Istvána Pénteka a jeho rodinu, ako aj kolegov z galérie Ivett Kotrba a Nikolasza Németha, ktorí sú vždy nápomocní a pri inštalácii a organizácii výstav odvádzajú dokonalú prácu.
Po príhovoroch riaditeľ galérie ešte raz poďakoval za organizáciu a umelecké riadenie kolónie tvorivých umelcov Lászlóovi Varga-Amárovi. Následne pozval prítomné obecenstvo na ďalší umelecký zážitok, ktorý po vizuálnom umení poskytujúcom pastvu pre oči sľubuje potešenie pre vycibrený sluch vnímavého obecenstva.
Nádherné melódie skupiny Lento Ad Astra pozostávajúcom z klaviristky Zity Slavíčkovej a saxofonistu a skladateľa Erika Rothensteina ďalej spríjemnili večer pre návštevníkov vernisáže výstavy 22. umeleckej kolónie v Galérii súčasných maďarských umelcov.
Ďalšie fotografie z podujatia si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Text a foto: Vince Rózsár