Back to top

Ako vyzerala Dunajská Streda pred 220 rokmi

Publikované: 10. júl 2025 - 9:42
Vedeli ste, že Dunajská Streda sa kedysi nazývala Szerdahely, čo znamenalo stredajšie miesto, keďže sa tam konali trhy v stredu, že v oblasti dnešných Potônskych Lúk stál kedysi vodný mlyn a, že Veľký Meder bol na mape zakreslený v Dolnom Uhorsku, ale administratívne patril do Komárňanskej župy, a teda do Horného Uhorska? Toto všetko a oveľa viac nám prezradí pripravovaná porovnávacia mapa Dunajská Streda a okolie – kedysi a dnes.
Ako vyzerala Dunajská Streda pred 220 rokmi

História Dunajskej Stredy siaha až do raného stredoveku. Archeologické nálezy potvrdzujú osídlenie na tomto mieste už v dobe veľkomoravskej. Dunajská Streda bola významným centrom obchodu a remesiel a patrila do majetku viacerých šľachtických rodín. Bola tiež dôležitým sídlom Žitného ostrova. Pripravovaná novinka, porovnávacia mapa súčasnej a historickej Dunajskej Stredy a jej okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa územie zmenilo v priebehu času. Toto dielo je výsledkom práce kartografického tímu z VKÚ Harmanec v Kynceľovej pri Banskej Bystrici. Originálne dielo bude porovnávať súčasnú mapu Dunajskej Stredy a jej okolia s mapou Jána Lipského z roku 1806, a to nielen na papieri, ale aj prostredníctvom aplikácie s rozšírenou realitou.

Mappa generalis regni Hungariae – Generálna mapa Uhorska

Ján Lipský bol popredný slovenský, uhorský a aj európsky kartograf. Rodák zo Sedličnej pri Trenčíne je autorom kartografického diela zloženého z deviatich listov, ktoré sa považuje za najpresnejšiu mapu Uhorska v 19. storočí. Originálny výtlačok kolorovanej medirytiny Generálnej mapy Uhorska z roku 1806 si nadšenci máp a histórie môžu detailne prezrieť v Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej. Vzhľadom na pozoruhodnú presnosť a podrobnosť tejto mapy ju kartografický tím zvolil za najvhodnejšiu pre porovnanie so súčasnou mapou.

História a súčasnosť vedľa seba

Mapa z tvorby kartografického ústavu VKÚ Harmanec v Kynceľovej pri Banskej Bystrici vám umožní presne vidieť a porovnať zmeny, ktorými mesto Dunajská Streda a jej okolie prešlo za posledné dve storočia. Obidve mapy budú v mierke 1: 110 000 umiestnené vedľa seba a budú doplnené o textovú časť, ktorá upriamuje pozornosť užívateľa na najzaujímavejšie zmeny v regióne za viac ako 200 rokov. Budeme môcť porovnať napríklad zmeny v tokoch riek, v cestných komunikáciách, vo veľkosti a dôležitosti sídel, v zmenách miestnych názvov a iných dôležitých prvkov.

"Porovnávacia mapa Dunajská Streda a okolie kedysi a dnes je súčasťou ucelenej edície porovnávacích máp jednotlivých regiónov Slovenska. Prostredníctvom nej chceme verejnosti predstaviť zmeny na Slovensku za viac ako 200 rokov. Mapy majú vzdelávací charakter a sú vhodným doplnkom do škôl, no veľkú obľubu majú aj u širokej verejnosti," dopĺňa Milan Paprčka, riaditeľ VKÚ Harmanec a Slovenského múzea máp v Kynceľovej.

Rozšírená realita nad papierovou mapou

Nad touto mapou bude fungovať aj nová mobilná aplikácia CBS Map Explorer. Tá na displeji smartfónu nad rozprestretou mapou zobrazí informácie o konkrétnych miestach, na ktoré užívateľ namieri, a povie mu, čím sú tieto lokality zaujímavé.

 

Didaktická pomôcka pre študentov

Keďže túžbou kartografov z Kynceľovej nie je len osloviť s týmto dielom nadšencov máp, ale aj študentov, môžeme považovať toto dielo za skvelú didaktickú pomôcku, ktorá priblíži žiakom ich okolie. Dozvedia sa niečo o histórii svojho regiónu a zároveň môžu sledovať, ako sa krajina od roku 1806 zmenila. Toto porovnanie môže pomôcť žiakom a študentom pochopiť geografické a historické koncepty, ktoré sa v mape nachádzajú.

 

Redakčná práca priamo v regióne

Pre úspech projektu je nutná aj práca v teréne, priamo v regióne. To, ako sa región zmenil, vedia totiž najlepšie miestni obyvatelia. Podrobnosti o zmenách v meste Dunajská Streda a jej okolí pomáha zisťovať regionálny projektový manažér, Martin Šušorený.

 

Dunajskú Stredu a jej okolie miestni častokrát nenazvú inak, ako Žitný ostrov. Veľká časť regiónu sa točí okolo vody. Pod povrchom sa skrýva najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe. Na jej povrchu zas kvalitná pôda, ktorá dáva regiónu typický hospodársky význam. A v okolí obľúbené termálne kúpaliská. Mojou prácou je navštíviť všetkých starostov a všetky zaujímavé osobnosti regiónu, aby som do pripravovaného kartografického diela priniesol čo najzaujímavejšie informácie o zmenách v regióne za posledných 220 rokov. Veľmi sa na tieto stretnutia teším.“ uzatvára Martin Šušorený.

RNDr. Alexandra Damerdjioui

Kurátor múzea, media manažér

Toto ste už čítali?

Cookies