Back to top

Odborné rady sú vítané

Publikované: 20. marec 2017 - 12:28
Vo štvrtok dopoludnia mal primátor mesta, Hájos Zoltán, tlačovú besedu, na ktorej reagoval na vyhlásenia splnomocnenca vlády SR pre rómske Ravasza Ábela.

Primátor vyzdvihol, že nesúhlasí s vyhlásením splnomocnenca vlády, že "Vznik takého „slumu chudoby“ či „segregátu“ v Dunajskej Strede možno nazvať minimálne rizikovým podnikaním“. Na priblíženie témy primátor zástupcom médií vysvetlil, ako rozhodlo zriadiť na Kračanskej ceste ubytovacie možnosti obyvateľom – neplatičom.

Začiatok možno datovať do roku 1996, keď vedenie mesta kúpilo v tejto časti mesta nehnuteľnosť, z ktorých postupne vybudoval budovu A a budovu B a potom C - kontajnerové byty. Neskôr sem presťahovali neplatičov s obrovskými dlhmi z neslávne známeho bloku 2134 na ul. Lőrincza Gyulu.  Ich dlhy narástli do výšky 230 tisíc eur, ale okrem toho svojimi každodennými aktivitami rušili obyvateľov žijúcich v okolí. Do novovybudovaných bytov sa mohli nasťahovať vtedy, ak súhlasili so zasielaním dávok sociálnej pomoci na mestský úrad, ktoré im boli vyplatené z pokladne po odpočítaní nájomného a fixnej čiastky splátky predchádzajúceho dlhu.

Hájos vyzdvihol, že v tom období sa s dlžníkmi stretával raz týždenne a vlastne ich všetkých osobne spoznal. Títo ľudia majú v rámci systému viacstupňového riešenia bývania možnosť presunúť sa po dodržaní istých podmienok z kontajnerových bytov do bytov v budove A alebo B.  Rodina, ktorá vie preukázať trvalý príjem, má možnosť presťahovať sa dokonca do mesta do nájomného bytu, čo sa podarilo 10 rodinám, z ktorých sa však dve po čase vrtili na Kračanskú cestu.

Primátor uviedol aj to, že v tamojšej komunite bujnie, žiaľ, trestnoprávna činnosť závažného charakteru, v súvislosti s ktorou už viackrát konzultoval veci s okresným a krajským náčelníkom polície. Z hľadiska prevencie by však riešením neboli občianske hliadky, ktoré odporúča splnomocnenec vlády, ale skôr kamerový systém, ktorý čoskoro uvedú do prevádzky.

Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj Ravasz József, vedúci Inštitúcie pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu, ktorý upzornil na to, že človek, ktorý hlbšie pozná Rómov, nemôže predpokladať, že riešením problémov by boli občianske hliadky. Doplnil, že podľa neho by riešením bol regionálny agrárny program, ktorého návrh už vypracovali. Okrem toho prebieha v meste aj niekoľko iných programov, napr. vo vzdelávacej oblasti.

Hájos súčasne uviedol, že chápe, že splnomocnenec vlády ako podpredseda strany Most-Híd nebude chváliť prácu primátora z SMK, lebo by to bolo pre spolustraníkov neprijateľné, ale ak by ako Dunajskostredčan chcel niečo pre svojich rómskych spoluobčanov niečo urobiť, mesto by uvítalo, keby sem pán splnomocnenec poslal odborníkov. Mesto nikdy netvrdilo, že našlo riešenie problému.  Zároveň ponúkol stretnutie s Ábelom Ravaszom na Radnici alebo v jeho úrade v Bratislave. Určite nepovažuje za šťastné odkazovanie si navzájom prostredníctvom médií.  

V súvislosti s témou vydala aj Inštitúcia pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu vyhlásenie, ktoré tu prinášame v plnom znení.

Toto ste už čítali?

Cookies