Ambíciou publikácie je priblížiť odbornej i širokej verejnosti komplexnú informáciu o fungovaní samosprávnych krajov počas dvoch dekád. Publikácia obsahuje 11 kapitol, vďaka ktorým sa domáci aj zahraniční aktéri spoločenského a politického života dočítajú o histórií regionálnej samosprávy na území Slovenska, respektíve o postavení a úlohách súčasných žúp v demokratickom systéme štátu. Kniha obsahuje aj profily všetkých ôsmich samosprávnych krajov a kapitolu o združení SK 8, ktoré funguje už vyše 15 rokov.
„Po 20 rokoch od vzniku samosprávnych krajov je čas na reflexiu i na načrtnutie ďalších krokov. Vydaním tejto publikácie chceme prispieť k zlepšeniu pochopenia postavenia a významu samosprávnych krajov vo fungovaní štátu a vo verejnej mienke. Veď župy denne zabezpečujú služby pre obyvateľov, ktorí jazdia po cestách II. a III. triedy, cestujú prímestskými autobusmi alebo navštevujú stredné školy či zariadenia sociálnych služieb. Prirodzene sme sa venovali aj financovaniu žúp, ktoré je jednozdrojové, čo je v kontexte jednostranne prijímaných vládnych a poslaneckých návrhov dlhodobo neudržateľné,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
SK 8 presadzuje dokončenie reformy verejnej správy, ktorá by prispela k zvýšeniu decentralizácie Slovenska. V tejto súvislosti bude kľúčové aj posilnenie fiškálnej autonómie samosprávnych krajov.
Podľa prezidenta IVO a ko-editora publikácie Grigorij Mesežnikova, „príbeh samosprávnych krajov je pevnou súčasťou pokračujúceho príbehu demokratizácie a decentralizácie Slovenska. Teší ma, že sme pri príprave novej nadčasovej publikácie skĺbili akademickú expertízu so skúsenosťami z regionálnej praxe. Uvádzame ju symbolicky v roku, keď sa uskutočnia voľby do orgánov samospráv.“
Na napísaní 11 kapitol publikácie sa podieľali experti z oblasti histórie, politických vied, sociológie či ekonómie, ako León Sokolovský, Daniel Klimovský, Tomáš Černěnko, Ján Marušinec alebo Alexander Duleba.
Daniel Klimovský skonštatoval, že „je ľahké odsúdiť nový prvok v systéme a volať po ďalšej revolúcii. Na jednej strane sa treba zamyslieť, v akých podmienkach a politických kontextoch samosprávne kraje vznikali. Na strane druhej, oceňujem, že najmä v ostatných rokoch si samosprávne kraje našli miesto vo viacúrovňovom riadení štátu. V publikácii však ponúkame aj podnety na diskusiu k zlepšeniu ich fungovania, čo môže prispieť k modernizácii Slovenska ako pevnej súčasti Európskej únie.“
Pri príležitosti osláv 20. výročia založenia samosprávnych krajov SK 8 zorganizovalo v apríli v bratislavskej Starej tržnici podujatie Deň regiónov 2022. Predstavené boli aktivity jednotlivých samosprávnych krajov, ako aj tradičné výrobky z regiónov. V diskusnej časti vystúpil aj predseda Európskeho výboru regiónov. Počas galavečera získalo 16 osobností premiérovo udeľovanú Cenu regiónov za príspevok k rozvoju života v regiónoch a zvládnutiu pandémie ochorenia Covid-19. Čestnú cenu in memoriam získal prvý predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubomír Roman.
Združenie SK8
Toto ste už čítali?
Zber a recyklácia odložených vianočných stromčekov v januári
Spoločnosť Municipal Real Estate Dunajská Streda, ktorá...
Na webovej stránke sociálnej poisťovne je sprístupnená kalkulačka na zistenie sumy dôchodku
Sociálna poisťovňa (SP) pripravila pre seniorov...