Back to top

Nové elektrické autobusy prepravujú obyvateľov bezplatne

Publikované: 3. január 2024 - 11:30
Mestská hromadná doprava v Dunajskej Strede sa mení pozitívnym smerom, pretože od 2. januára začali v meste na troch linkách premávať elektrobusy. Dunajskostredčania aj návštevníci mesta teraz môžu cestovať mestskou dopravou zadarmo a to vďaka úspešnému zdĺhavému medzinárodnému tendru.
Nové elektrické autobusy prepravujú obyvateľov bezplatne

Mestský úrad sa v apríli 2023 formou ankety pýtal obyvateľov na ich názor ohľadne navrhovaného cestovného poriadku a prijaté podnety boli zapracované do výsledného harmonogramu.

„Je to veľký deň v živote nášho mesta, keďže vďaka úspešnému medzinárodnému tendru konečne začali mestské autobusy prepravovať občanov s nulovou tarifou cestovného. Od decembra 2021 je naším cieľom zvýšiť atraktivitu a konkurencieschopnosť mestskej hromadnej dopravy v našom meste,“ povedal primátor JUDr. Zoltán Hájos s tým, že od 2. januára budú mať všetci obyvatelia a návštevníci mesta Dunajská Streda k dispozícii úplne bezplatnú verejnú dopravu, „čo je nepochybne míľnik na ceste k udržateľnej doprave“.

„Chceli by sme obyvateľov nalákať z áut do autobusov,“

- povedal primátor pri odovzdaní a zdôraznil, že cieľom bolo prísť s bezplatným, inovatívnym riešením. Dodal, že elektrobusy obstarané cez tender plne zodpovedajú požiadavkám dnešnej doby, keďže sú vyrobené s odľahčenou karosériou a ich zaťaženie a znečistenie ovzdušia bude nulové, ich prevádzka teda znamená maximálne ekologické riešenie. Prevádzkou dvoch elektrobusov poverilo mestské zastupiteľstvo spoločnosť Municipal Real Estate Dunajská Streda, s.r.o.

Primátor na sociálnej sieti tiež uviedol, že

„celkové náklady na dva elektrobusy a ich nabíjaciu stanicu boli 912 735,54 eur, ale vďaka dlhodobým výhodám a udržateľnosti sa táto investícia naozaj oplatí.

Na realizáciu projektu bola potrebná aj spolupráca a podpora komunity. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na spoločnom úsilí podieľali. Ďakujeme aj obyvateľom mesta Dunajská Streda, ktorí sa k vývoju nových cestovných poriadkov vyjadrili v našej aprílovej ankete a dúfame, že tento krok bude inšpiráciou pre ďalšie podobné iniciatívy v našom meste.

Veríme, že úplne bezplatná verejná doprava v Dunajskej Strede bude znamenať začiatok novej éry, v ktorej bude prioritou udržateľnosť a obývateľné mestské prostredie.“

Vďaka dizajnu autobusov budú môcť bez problémov nastupovať a vystupovať aj obyvatelia na invalidnom vozíku, ľudia so zníženou pohyblivosťou či ľudia s kočíkmi.

Slávnostného odovzdania sa okrem primátora, viceprimátorov MUDr. Juraja Puhu a Attilu Karaffu zúčastnili prednostka mestského úradu Ing. Darina Nagyová, vedúca odboru stavebného MsÚ Ing. Orsolya Márkus, viacerí mestskí poslanci, ako aj Bc. Jozef Jany, štatutár mestskej spoločnosti Municipal.

Cestovné poriadky bezplatných autobusov nájdete TU.

(nagy)

Toto ste už čítali?

Cookies