Back to top

Novoročný príhovor primátora Zoltána Hájosa

Publikované: 1. január 2022 - 0:01
Novoročný príhovor primátora Zoltána Hájosa. Účinkujú: Rezső Érsek, Opera Trió

Vážené dámy a páni! Ctení obyvatelia Dunajskej Stredy!

Prišiel rok 2022 a s ním nová nádej pre nás všetkých.

Predtým, ako vykročíme do budúcnosti, nedá sa neobhliadnuť späť za starým rokom 2021.

Presne pred rokom sme nový rok začínali s veľkými nádejami, dúfajúc, že môžeme nechať za sebou epidémiu koronavírusu, ktorá v roku 2020 naplnila celý svet hrôzou. Verili sme, že vakcína vyvinutá vedcami nám prinavráti slobodu a naše životy sa vrátia späť do starých koľají. Žiaľ, fakty a čísla všedných dní naše presvedčenie vyvrátili - bytostne očakávané vykúpenie sa nekonalo, keďže začiatkom minulého roka bolo zrazu ešte viac chorých ľudí ako dovtedy. Aj v našej komunite sa smrť stala častým hosťom. Niektorí sa z choroby dostali ľahšie, ďalší, ako aj ja sám, sme s covidom viedli zdĺhavý a ťažký boj. Nanešťastie boli aj takí, ktorí neboli dostatočne silní; nad nimi neodvrátiteľne zvíťazil vírus.

Popri neustálom boji s covidom, sme sa všetci museli vysporiadať aj s ťažkosťami v súvislosti s registráciou na antigénové testovanie alebo očkovanie.

S príchodom teplého letného obdobia sa šírenie vírusu spomalilo. Opäť sa zdalo, že dostaneme späť svoj starý život, využili sme príležitosti stretnúť sa s príbuznými, známymi, priateľmi. Zrazu sme mali opäť možnosť plánovať a organizovať letné výlety, športové a kultúrne podujatia pod holým nebom. Ani sme si nestihli pripustiť, že naša „sloboda“ nebude mať dlhé trvanie, keď prišla chladnejšia jeseň ruka v ruke so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou a začali sa zavádzať ďalšie a ďalšie opatrenia. Ocitli sme sa v takmer rovnakej situácii ako v roku 2020, keď ešte neexistovala vhodná vakcína proti koronavírusu. Teraz, keď vakcína už existuje a 70 % obyvateľov nášho mesta a v širšom meradle Žitného ostrova je už zaočkovaných, je pre nás ťažké akceptovať potrebu zavedenia opatrení takých rozmerov. Chápeme, že nemocnice a v nich pracujúci lekári a zdravotné sestry sú preťažené počtami pacientov nakazených koronavírusom, na strane druhej je však ťažko pochopiteľné, že v dvadsiatom prvom storočí majú ľudia menšiu dôveru v medicínsku vedu ako predtým. V minulosti vakcíny pomohli potlačiť kiahne, osýpky a iné vážne, smrteľné ochorenia. Dnes však mnohí neveria v účinnosť vakcíny proti koronavírusu, ktorá síce neposkytuje úplnú ochranu, no napomáha k miernejšiemu priebehu ochorenia.

Minulý rok bol plný utrpenia, smútku, žiaľu, no zároveň k nemu patrila aj nádej, radosť, bezstarostnosť spojené so znovunadobudnutou slobodou; jeho súčasťou bola aj frustrácia, zúfalstvo, beznádej, hnev a neistota späté so zavádzaním obmedzujúcich opatrení.

Pre nás, ľudí, je typické, že keď sa niečo končí, bilancujeme uplynulé obdobie a k tomu novému sa staviame s nádejami a dôverou.  Podobne sme na tom aj v Dunajskej Strede. Sme presvedčení a dúfame, že rok 2022 bude v každom smere lepší. Dúfame tiež, že tí, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, prehodnotia svoje rozhodnutie a spoločnými silami sa nám podarí koronavírus čo najskôr zabrzdiť a poraziť. Dúfame, že vláda už nebude zavádzať ďalšie opatrenia, ktoré nie sú dobré pre nikoho - pre žiakov škôl, pre podnikateľov, pre nikoho. Obmedzujúce opatrenia majú za následok, že sme napätí a nervózni, preto ani voči sebe navzájom veľakrát nedokážeme prejaviť potrebnú trpezlivosť a pochopenie.

Želám Vám, nám všetkým, aby nový rok bol skutočne dobrý a šťastný pre všetkých. Pán Boh nech nám dá pevné zdravie a silu. Želám Vám, aby ste v zhone všedných dní nachádzali krásu, dobro, šťastie, aby Vás sprevádzali úspechy a radosť v štúdiu aj v práci!

Prajem Vám šťastný nový rok!

JUDr. Zoltán Hájos, primátor mesta Dunajská Streda

Toto ste už čítali?