Nachádzate sa tu

O históriu mesta je veľký záujem

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, júl 1 - 13:46 | Kultúra
Kniha Tibora Kornfelda, ktorú v rámci Židovského festivalu včera MSKS predstavili publiku, odkrýva závažnú, ale menej známu časť histórie Dunajskej Stredy a miestneho židovstva.
O históriu mesta je veľký záujem

Kniha je reprint publikácie z roku 2014, avšak rozšírenej o 120 strán, chystá sa aj jej slovenský preklad. „Keby nebolo Kornfelda Tibora, história dunajskostredského židovského spoločenstva sa bude písať celkom inak ” – uviedol moderátor večera, Nagy Attila.

Obecenstvo v bábkovom divadle bolo svedkom akéhosi cestovania v čase: v rámci večera oživili mnoho udalostí z minulosti. Prítomní sa dozvedeli, že už v roku 2014 sa začal formovať dopyt na jeho druhé vydanie, a to nielen preto, že sa vypredala, ale aj preto, že mnohí ponúkli nové informácie a fotografie.

V novom vydaní v časti Z ulice na ulicu sú predstavené ďalšie ulice vtedajšieho mesta, napr. Hlavná a Hviezdna. Tieto kapitoly rekonštruujú obdobie  1900 –1944.

Veľkú hodnotu má v knihe viac než tisícka dokumentov a fotografií, ktoré sa dostali do viac ako 1,5 kg (!) publikácie. Také sú aj fotografie z otrasného obdobia holokaustu, ako vraví Kornfeld, „táto časť histórie dostala tvár”. Publikácia bola vydaná pri príležitosti 75. výročia holokaustu, ale nie je knihou o holokauste, ale knihou o židovstve v meste, jeho živote, zvyklostiach.

Kniha vyšla v maďarčine a angličtine, chystá sa slovenská verzia. Ako Kornfeld Tibor uviedol, má v pláne znova vydať knihu svojho otca, Kornfelda Ferenca.