Back to top

Občianske združenie Sikabony oslávilo okrúhle jubileum

Publikované: 13. september 2022 - 13:59
Jedno z najaktívnejších občianskych združení v regióne, OZ Sikabony, ktoré organizuje spoločenské podujatia pre komunitu Malého Blahova, dovŕšilo tento rok desať rokov. Združenie pri tejto príležitosti zorganizovalo slávnosť v Spoločenskom dome Malé Blahovo, ktorá je považovaná za ich „základňu“. Pozvaní hostia sa na oslave mohli oboznámiť aj s novou publikáciou bohatou na fotografie približujúcou činnosť združenia.
Občianske združenie Sikabony oslávilo okrúhle jubileum

Slávnosť, ktorá sa konala 10. septembra, pozostávala z dvoch častí. Prvá časť bola uzavretá, s účasťou pozvaných hostí, priaznivcov združenia.

Ako prvý predstavil aktivity a budúce plány komunity predseda združenia Ferenc Simon. "Za uplynulých 10 rokov sme sa snažili ponúknuť programy pre všetky vekové skupiny - mladé rodiny aj staršie generácie," – povedal Simon a dodal, že „aj dobrý farmár hodnotí svoju úrodu – teraz sa aj my obzrieme za našimi začiatkami, prvými podujatiami, programami, ktoré sme doteraz zorganizovali v Malom Blahove...

Tu a teraz by som sa rád poďakoval predovšetkým vedeniu, členom občianskeho združenia Sikabony a všetkým tým, ktorí preň každý deň položia ruku k dielu; ďakujem im, že si to bremeno dobrovoľne vzali na plecia, za neúnavnú prácu, ako aj za to, že v nej ďalej pokračujú s dobrým srdcom a otvorenou mysľou."

Následne priblížil programy „dlhého maloblahovského roka“, ktorý ich združenie v priebehu kalendárneho roka organizuje. Spomenul fašiangový batôžkový ples, tradičnú zabíjačku, retro diskotéky, svätojurský ples, stavanie mája. Povedal, že nezabúdajú ani na ženy a matky, pozývajú ich na podujatia ku Dňu žien a matiek; každoročne organizujú Deň zdravia či najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie podujatie Deň detí. Doplnil, že veľkej obľube sa teší rodinný športový deň, ale aj súťaž vo varení Sikikonyha alebo pivný festival Sikifeszt. Deti obľubujú tekvicový deň, kde si môžu vyskúšať rôzne remeslá, kým staršie generácie radi navštevujú ich plesy, ako je napríklad Katarínsky ples. Nezabúdajú ani na svojich jubilantov; posledný mesiac v roku pravidelne začína mikulášskou oslavou a pokračuje zdobením stromčeka, postavením betlehema a výrobou adventného venca na nádvorí spoločenského domu. „Dlhý maloblahovský rok“, ako ho nazval Ferenc Simon, sa pravidelne uzatvára novoročným večierkom.

„Snažíme sa teda oživovať zabudnuté tradície, pripravujeme sa na sviatky a snažíme sa naše podujatia obohacovať kultúrnymi programami, v ktorých často vystupujú rodáci z Malého Blahova, začínajúci umelci rôznych vekových kategórií a deti. Považujem za dôležité poukázať na to, že vedenie občianskeho združenia a aktívni členovia, ktorí chcú niečo robiť, organizujú tieto akcie na úkor svojho voľného času,“ dodal predseda združenia s tým, že pokračovanie určite bude, pretože „skutočný význam má iba spoločná a pre dobro komunity vykonávaná práca, iba tá môže priniesť naozajstné ovocie“.

Po príhovore predsedu Attila Nagy, šéfredaktor nášho portálu, prítomným predstavil publikáciu vydanú k desaťročnému výročiu združenia a poďakoval členom združenia za to, že do Malého Blahova vniesli život.

„Zodpovednosť za druhých, tento postoj v každodennom živote robí z Občianskeho združenia Sikabony živú a život dávajúcu komunitu,“ povedal šéfredaktor.

Jubilantov pozdravil aj primátor nášho mesta Zoltán Hájos. „Za desaťročnou prácou, jej výnimočným obsahom a každým jedným podujatím stojí nadšenie, láska a spolupráca. Z našej strany si to zaslúži veľké uznanie, keďže v Dunajskej Strede neexistuje komunita porovnateľná so spoločenstvom v Malom Blahove, ktorá by dokázala takto plodne a tak dlhú dobu spolupracovať,“ povedal primátor, ktorý zdôraznil, že členovia prácu v prospech komunity vykonávajú nad rámec svojich síl, po skončení svojho pracovného času, na úkor svojho voľného času pre radosť celého spoločenstva.

"Som o tom presvedčený, že tento tím bude pokračovať a organizovať programy s rovnakým nadšením a odhodlaním ako doteraz." - povedal Zoltán Hájos, ktorý združenie prekvapil aj užitočným darčekom.

Na slávnosti prehovoril aj Juraj Puha, aktívny poslanec mestského zastupiteľstva pre Malé Blahovo. „Príbeh sa začal písať pred desiatimi rokmi renováciou spoločenského domu, kedy zopár jednotlivcov spojením svojich síl založilo Občianske združenie Sikabony, s cieľom prebudiť kultúrny a komunitný život zo sna Šípkovej Ruženky tu v Malom Blahove,“ povedal poslanec a poznamenal, že ich spoločná práca je od začiatku postavená na troch pilieroch: tými sú priateľstvo, spolupráca a ochota konať.

„Nadšenie diktovalo tempo a vytrvalosťou dosiahli cieľ (...) a čo je dôležité, nemotivovala ich nejaká módna idea, nešlo im o politický kapitál... (...) Ďakujeme, že nám idete príkladom v snahe robiť niečo osožné!“

Slávnostné zhromaždenie pozdravili aj majster kuchár Sándor Bene, hlavný poradca Rádu prvého maďarského bieleho stola a Lajos Izsák, ľudový majster kuchár. Krátkym hudobným programom prítomných potešila Tünde Kevická.

Uzavretá slávnosť, na ktorej sa zúčastnili aj obaja viceprimátori nášho mesta, László A. Szabó a Attila Karaffa, sa skončila recepciou. Programy pre širokú verejnosť však začali až potom.

Po otvorení brán na pódiu za spoločenským domom znela country hudba v podaní country kapely Confield Kids, potom oslavujúce obecenstvo čakalo hudobné vystúpenie Simony Ambrus Lelkes a Gizky Oňovej. Vystúpili aj Szabolcs Kosár a Janka Kosár a na záver verejnosť roztancoval DJ CRAFT.

Na nádvorí Spoločenského domu Malé Blahovo nemohlo chýbať šťavnaté pečené mäso, klobásky, ani pečená krkovička, a na návštevníkov čakal aj široký výber nápojov.

Našu fotogalériu z podujatia si môžete pozrieť TU.

(dszi)

Toto ste už čítali?

Cookies