Back to top

Obnovili sa pasáže na Námestí Vámbéryho

Publikované: 18. jún 2022 - 11:08
Už skôr boli v rámci panelového programu mesta zrekonštruované obytné budovy na Námestí Vámbéryho. Pokračujúc v tejto línii samospráva dala obnoviť pasáže obklopujúce kostol sv. Juraja, ktoré navrhol niekdajší čestný občan mesta, v septembri 2011 zosnulý Imre Makovecz. Ďalším plánom je, že obnovia celé centrum, tak aj Korzo Bélu Bartóka.
Obnovili sa pasáže na Námestí Vámbéryho

V uplynulých dňoch sa už skončili práce, prostredníctvom ktorých pasáže dostali nový vzhľad, novú maľbu aj osvetlenie, keďže niektoré časti boli dosť tmavé, uviedol v tejto súvislosti Zoltán Hájos.

Primátor mesta ďalej povedal, že samospráva by po rekonštrukcii Námestia Vámbéryho, za účasti odborníkov i obyvateľov, chcela obnoviť celé centrum mesta a tak ho oživiť. Cieľom blízkej budúcnosti je, vrátiac mu staro-novú funkciu, popri inom oživiť v tomto priestore služby, obchod, turistiku a kultúru.

Jedným z prvkov projektu by bola obnova, nový povrch Korza Bélu Bartóka. Tu v súčasnosti napríklad štruktúra dlažby neumožňuje, aby jednotlivé kaviarne mohli zriadiť nie stavané terasy. Pri korze by vybudovali aj novú zeleň.

Ostalo by, ale zelenšie, aj veľké parkovisko pri Modrom Dunaji - berúc do úvahy estetickú hodnotu, resp. nároky tam žijúcich obyvateľov, návštevníkov kostola i turistov. Chceli by sme preto nájsť také riešenia - ako napr. trávnik na ekoparkovisku -, čo okolie urobí zelenším, a pritom poskytne vyhovujúce miesto aj na parkovanie áut.

Od pracovníka mestského úradu Gábora Bogyai sme sa dozvedeli, že zároveň s ukončením obnovy pasáží na Námestí Vámbéryho sa začalo aj jeho ničenie.

„Žiaľ, podaktorí nepochopili, že zrekonštruované strechy pasáží nie sú určené na to, aby, vylezúc z okien, slúžili ako strešné terasy"

- uviedol Bogyai, a dodal, že už v priebehu prác zhotoviteľ avizoval mestskému úradu, že neznámi páchatelia rozrezali izoláciu striech nad niektorými obchodmi, v mnohých prípadoch z nich dolu nahádzali fľaše, smeti, zvyšky jedál.

Poškodili už aj nové odkvapové rúry, rozbili či zatreli sklo na viac ako polovici strešných okien pasáží. To predstavuje škody pre nás všetkých, veď iba izolácia pasáží stála 17 852 eur. (Strešné okná medzitým už aj vymenili, keďže hrozilo, že cez ne bude zatekať a tým sa poškodí aj vnútorný strop.)

Mestský úrad preto žiada o pomoc aj obyvateľov, aby v prípade, že takéto vandalstvo zbadajú, nech to okamžite nahlásia mestskej polícii.

(nagy)

Toto ste už čítali?

Cookies