Back to top

Obrazy zo všedného života dunajskostredskej Spoločnosti na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím

Publikované: 24. február 2017 - 13:01
23. februára bola publiku predstavená informatívna publikácia s týmto názvom, ktorá predstavuje každodennú prácu spoločnosti zapodievajúcej sa zdravotne hendikepovanými.

Túto farebnú, bohato ilustrovanú publikáciu odporúčala Bíró Huszár Ágnes svojimi odbornými komentármi do pozornosti hostí, ktorí sa zišli na pôde organizácie na podujatí, ktorého hostiteľkou bola  Cséfalvay Ágnes.

Kniha pozostáva z troch častí - „rozhovory v klube”, druhá je výberom z vydaných textov počnúc rokom 2008 a tretia je fotogaléria.

„Reč bude o zázrakoch, drobných a veľkých zázrakoch, ktoré dávajú zmysel každému utrpeniu, skúškam, dávajú silu ľuďom, ktorých príbehy sa pred nami odvíjajú. Človek je tvor odkázaný na druhých. Počas života sa každý raz dostane do situácie, kedy bude odkázaný na iného, niekto viac, niekto menej. Okrem detí a starých ľudí, najviac tí, ktorí sú nejako postihnutí. Predstavíme vám takých rodičov, ktorým sa po neskutočných ťažkostiach, s veľkou láskou podarilo zabezpečiť ich postihnutým deťom dôstojný život. Oni si uvedomili, že spolu, nesúc ťarchu toho druhého, je ľahšie. Rozhovory vznikli s členmi Spoločnosti na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Dunajskej Strede počas rokov 2000 a 2010. Doplnené sú niekoľkými textami z  www.baratno.com stránky a časopisu Carissimi z rokov  2009 až 2015. Na konci je fotogaléria o živote tejto malej spoločnosti. ” – píš v úvode knihy redaktorka Tóth Erika.

Strédl Terézia, psychologička vo svojom príspevku píše:  

„Ako pomocníčka cítim, že tak ako rodičovi, aj dieťaťu treba toho človeka „zvonka“, kto ich vie nezaujato, odborne, na základe svojich skúseností a znalostí o zákonitostiach vývoja, obohatiť, a keď treba, aj usmerniť.

Cséfalvay Ági spolu s ostatnými sú v Dunajskej Strede príkladom – ich organizácia je akýmsi spojivom aj v živote iných organizácií.  Sú iniciátormi, inovátormi, stále obohacujú paletu svojich činností.  V ich práci je najšľachetnejšie, že vystupujú ako rovnocenní partneri, lebo sú presvedčení, že inakosť obohacuje.

Ich mottom by mohlo byť:  »My sme takíto, takto vieme spestriť prácu spoločnosti, takto vieme vniseť do života detí radosť a rodinám dať príklad do budúceho života.« Prajem im, aby sa im po tejto ceste darilo ešte dlho chodiť.”

Na predstavení knihy publiku sa zúčastnila okrem iných aj Németh Gabriella, podpredsedníčka  Bratislavskej župy a klubu pre sociálnu politiku a zdravotníctvo SMK, dekan Zsidó János, člen kuratória Carissimi, Strédl Terézia, psychologička, Tóth Erika, predsedníčka kuratória Fondu Carissimi Nonprofit  a autorka publikácie, Nagy Frigyes, bývalý viceprimátor mesta.

Obrazovú galériu z podujatia si pozrite tu.

 

Toto ste už čítali?

Cookies