Back to top

Od júna je zavedený rezidenčný systém parkovania, majitelia vozidiel môžu zaregistrovať autá do konca mesiaca

Publikované: 5. jún 2021 - 11:28
V Dunajskej Strede od 1. júna je spustený tzv. rezidenčný parkovací systém, ktorý reguluje nočné parkovanie na sídliskách. Pri zavedení systému sa počíta s mesačným prechodným obdobím. Rezidenti, teda obyvatelia sídlisk a majitelia motorových vozidiel si môžu dať zaregistrovať svoje autá do konca júna.
 Od júna je zavedený rezidenčný systém parkovania, majitelia vozidiel môžu zaregistrovať autá do konca mesiaca

V praxi to znamená, že pre registrovaných budú k dispozícii bezplatné parkoviská, kým ostatní si budú môcť zaparkovať vozidlá na alternatívnych parkoviskách vo vzdialenosti cca 200–300 metrov od svojho domu. Pre tých, ktorí sa nezaregistrujú, parkovanie pri svojom obytnom dome bude spoplatnené.

Mestskú samosprávu motivovalo to pri prijatí tejto úpravy v parkovaní, aby v pracovných dňoch Dunajskostredčania mali možnosť pri svojich domoch zaparkovať osobné autá jednoduchšie. Nový systém parkovania na sídliskách upravuje parkovanie v čase od 18.00 do 8.00 hodiny. Cez deň, alebo počas víkendov parkovanie zostáva bezplatné a nie je viazané na registráciu.

Každá domácnosť je oprávnená zaparkovať jedno vozidlo, resp. 2 autá pri obytnom dome, kde bývajú jej členovia

Občania s trvalým pobytom budú môcť bezplatne zaparkovať pri svojom obytnom dome maximálne 2 osobné motorové vozidlá. Obyvatelia, ktorí sú prihlásení na prechodný alebo administratívny pobyt, budú oprávnení používať bezplatne 1 parkovacie miesto. Vedenie mesta aj týmto spôsobom chce motivovať obyvateľov, ktorí nie sú prihlasení na trvalý pobyt, aby sa prihlásili aj oficiálne. Domácnosti za každé ďalšie auto majú zaplatiť 50 centov za každú hodinu. Ak majú ešte aj tretie a štvrté vozidlo, alebo občania s prechodným pobytom druhé a tretie motorové vozidlo, a nechcú platiť za parkovanie, budú mať k dispozícii alternatívne parkovanie na tento účel vyznačených parkoviskách. Tie budú k dispozícii cca na 200–300 metrov od domu.

Plány počítajú s tým, že bude viac voľných parkovacích miest

Mestská samospráva očakáva od tohto opatrenia, že bude viac voľných parkovacích miest. Spoplatnené časové pásmo v pracovných dňoch od pondelka do štvrtka je stanovený od 18-tej hodiny do 8 hodiny rannej nasledujúceho dňa. V piatok od 18-tej hodiny až do nedele do 18-tej hodiny parkovanie na sídliskách bude bezplatné. Nejde teda o to, aby nočné parkovanie bolo spoplatnené, ale o to, aby ten mal zaplatiť za parkovanie, kto tam nebýva. Ak Dunajskostredčania pôjdu na návštevu na iné sídlisko po 18-tej hodine, zadarmo môžu tam zaparkovať svoje auto na jednu hodinu.

Registrácia vozidla je možná aj osobne aj online

Obyvatelia si môžu dať osobne zaregistrovať svoje osobné vozidlo na Alžbetínskom námestí v budove Obchodného a informačného centra, a to v zadnej časti objektu na 1. poschodí v kancelárii parkovacej služby č. 101. Potrebné doklady sú technický preukaz vozidla a občiansky preukaz. Ak obyvateľ používa napríklad firemné motorové vozidlo, potrebuje na registráciu aj splnomocnenie od firmy. Zaregistrovať sa dá aj elektronicky cez webshop na stránke www.rezidentneparkovanieds.sk

Parkoviská budú rozlíšené modrými a bielymi farbami

Parkoviská budú vyznačené modrými a bielymi farbami. Modré parkoviská budú môcť používať zaregistrovaní rezidenti, čiže obyvatelia, ktorí sú zaregistrovaní. Parkoviská vyznačené bielou farbou budú k dispozícii pre hocikoho. Tu budú zaparkované autá, ktoré za nemôžu zaregistrovať do systému. Patria sem motorové vozidlá, ktorých rozmer presahuje 5,3 metrov a preto do systému sa nedajú zaregistrovať.

Na sídliskách už sú umiestnené parkovacie automaty

V každej parkovacej zóne sa nachádza aspoň jeden parkovací automat. Kto nebude zaregistrovaný, ale chcel by zaparkovať svoje auto na modrom parkovisku, si môže zakúpiť v automate parkovací lístok, alebo aj v sms-ke, prípadne prostredníctvom jednej aplikácie. Parkovacie miesta pre zdravotne postihnutých zostávajú, ale aj oni sa musia zaregistrovať.

dunstreda.sk/pve

Toto ste už čítali?

Cookies