Nachádzate sa tu

Od leta bude premávať vláčik

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, február 12 - 08:17 | Správy
Začiatok týždňa prinesie zmeny v oblasti daní a poplatkov, o tejto téme sme sa rozprávali s vedúcim finančného doboru, Pápaym Zoltánom.
Od leta bude premávať vláčik

Od januára sa zmenila turistická daň. Tak ako my platíme na dovolenkách daň z ubytovania, tak je to aj s ubytovaním turistov u nás.

Dozvedeli sme sa, že daň sa zmenila prvýkrát po 15 rokoch, doteraz boli v platnosti 2 tarify, od mája do októbra 0,83 eur, v mimosezóne zas 0,36 eur. Tieto sumy boli dané ešte v SKK, pred 10 rokmi boli prepočítané na EUR. V minulých rokoch išlo veľa investícií do Thermalparku a aj do samotného mesta, a preto sa zvýšil cestovný ruch, a preto poslanci rozhodli o zmene poplatku. V okolitých obciach sa táto daň už roky pohybuje nad 1 eurom.

Od januára bude teda vo výške 1 euro a zruší sa systém dvoch taríf. Pápay uviedol, že sa tak dohodli po jednaniach s poskytovateľmi ubytovania. Príjem mesta bol z tohto poplatku vlani vo výške 65 tisíc eur, teraz sa počíta so sumou 80 tisíc. Zároveň sa posilní aj príslušná kontrola, bude sa kontrolovať počet hostí, tak na mieste, ako aj prostredníctvom webu.

Tento príjem vloží mesta tak ako doteraz na rozvoj cestovného ruchu. V lete sa zavedie prevádzka vláčika, ktorý bude voziť turistov do centra, aby sa popri kúpaní oboznámili aj s miestnou gastronómiou a možnosťami zábavy.

Druhá zmena sa týka poplatku za smeti. Jeho zvýšenie si vynútili legislatívne zmeny, zvýšil sa poplatok za uloženie odpadu. Legislatívci mali za cieľ znížiť množstvo komunálneho odpadu v súlade s európskymi normami. Aj keď v Dunajskej Strede narastá pomer separovaného odpadu, momentálne sme na úrovni 20 percent, ale poplatok by bol mohol ostať na pôvodnej výške, keby bol tento pomer 40 percent.

V oblasti poplatku za smeti už roky nenastala zmena, Pápay vyzdvihol, že poplatok bol v minulosti dokonca znížený, pričom nepovažuje za nemožné, aby sa tak stalo znova. K tomu však bude treba spolupráca občanov, zbytočne niektorí separujú, ak iní zas nie, alebo do nádob na separovaný odpad nahádže smeti, a tak ich premení na komunálny odpad.

Mesto sa bude naďalej snažiť nabádať občanov na separovanie odpadu, veď od toho sa odvíja aj výška poplatku za smeti.