Back to top

Od piatka sa menia podmienky po príchode na územie Slovenskej republiky

Publikované: 2. február 2022 - 19:02
Od piatka (4. 2.) sa mení vyhláška úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach. Informáciu k aktualizácii vyhlášky zverejnil úrad verejného zdravotníctva na svojej sociálnej sieti.
Od piatka sa menia podmienky po príchode na územie Slovenskej republiky

Platnosť covid passu sa skrátila na 9 mesiacov. Od 4. februára 2022 sa hranica platnosti očkovania proti koronavírusu na 9 mesiacov skracuje aj vo vyhláške k režimu na hraniciach. Podľa aktualizovanej vyhlášky sa ruší aj zoznam rizikových krajín v súvislosti s novým variantom koronavírusu omikrom. Taktiež sa rušia aj osobitné podmienky pre osoby, ktoré na územie Slovenskej republiky pricestovali z rizikových krajín.

Po príchode na územie Slovenska budú mať aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie Covid-19 pred nie viac ako 180 dňami rovnaké podmienky, ako zaočkované osoby. Po príchode na Slovensko tak nemusia ísť do karantény očkované osoby a ani osoby, ktoré prekonali ochorenie Covid-19. Zároveň sú zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali koronavírus povinné zaregistrovať sa do systému eHranica raz za pol roka.

Podmienky vstupu na Slovensko sa menia aj pre osoby, ktoré nie sú zaočkované alebo neprekonali ochorenie Covid-19. Pre tieto osoby sa skracuje karanténa z 10 dní na 5 dní pri bezpríznakovom priebehu karantény. Karanténa sa môže skončiť aj po obdržaní negatívneho výsledku PCR testu. Ten si môžu osoby dať urobiť hneď po príchode na Slovensko. Úrad verejného zdravotníctva na svojej sociálnej sieti informuje a upozorňuje, že získať termín na PCR test v primeranom čase môže byť v momentálnej situácii s omikronom náročné. Neočkované osoby a osoby, ktoré neprekonali koronavírus, sú naďalej povinné registrovať sa v eHranici po každom príchode na územie Slovenskej republiky.

„Výnimka z karantény pre držiteľov diplomatických a služobných pasov sa explicitne bude týkať držiteľov po vstupe na SR po vykonávaní pracovných úloh v zahraničí vyplývajúcich z ich funkcie a držiteľov, ktorých pasy boli vydané v zahraničí,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva na svojej facebookovej stránke.

Zoznam krajín, z ktorých pri prílete na územie Slovenskej republiky nie je potrebný PCR test, sa rozšíril už aj o Veľkú Britániu.

Zdroj: (ÚVZ, ZL)

Toto ste už čítali?

Cookies