Back to top

Odovzdali obnovené výstavné priestory Žitnoostrovského múzea

Publikované: 26. máj 2016 - 14:35
25. mája slávnostne odovzdali a otvorili obnovené výstavné priestory a upravený kaštieľový park Žitnoostrovského múzea. Väčšiu časť modernizácie financovali z európskych zdrojov, zvyšok z rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja. Náklady modernizácie dosiahli 550 tisíc eur.

Rekonštrukcia sa začala vlani v júni a trvala do konca roka. Upravili park kaštieľa, kde vykonali zemné práce, vybudovali chodníky, vyrúbali staré a životu nebezpečné stromy. Otvorili hlavný vchod kaštiela na pôvodnej strane a murovaný plot kaštieľa prebudovali na kovaný. Otvorením pôvodného vchodu a úpravou dvora sa Žltý kaštieľ stal novou dominantou Dunajskej Stredy.       

Modernizáciou prešla aj výstavná sieň múzea. Budovu zateplili, obnovili strechu, vymenili okná a dvere, vybudovali bezbariérový prístup. V rámci obnovy rozšírili aj výstavné plochy a osadili novú svetelnú techniku. Na dvore postavili záhradný amfiteáter.

Primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hájos pri slávnostnom odovzdaní zdôraznil, mesto je hrdé, že okolie Žitnoostrovského múzea sa obnovilo a upravilo, ďalej sa vykonala modernizácia exteriéru a interiéru výstavnej siene. Primátor vyjadril nádej, že kultúrnu inštitúciu aj v budúcnosti vyhľadá mnoho turistov, ktorí vďaka stálej expozície spoznajú región Žitného ostrova a život obyvateľov.

"Trnavský samosprávny kraj považuje zachovanie kultúrneho dedičstva a obnovu kultúrnych inštitúcií za veľmi dôležité. V múzeách je stelesnená minulosť, na ktorej stojí súčasnosť a budúcnosť. Múzeum prezentuje hodnoty, ktoré dané spoločenstvo považuje vo svojej histórii za najvýznamnejšie" - povedal podpredseda TTSK József Berényi. Rekonštrukcia budovy Žltého kaštieľa stále dáva na seba čakať, ale bude nasledujújim krokom - dodal József Berényi.

Žitnoostrovské múzeum vyhľadá ročne 6-7 tisíc návštevníkov. Inštitúcia ešte do konca roka 2016 pripraví pre návštevníkov 6 periodických výstav.    

Zdroj: dunstreda.sk

Toto ste už čítali?

Cookies