Back to top

Organizácia s úmyslom pomoci

Publikované: 6. december 2020 - 13:46
V živote organizácie, ktorej úmyslom je pomáhať, nikdy nenastane hluché obdobie, robota sa vždy nájde. Tohtoročná epidemická situácia ešte viac nabáda k pomoci. Na súčasné dianie vo Farskej charite v Dunajskej Strede sme sa opýtali jej vedúceho, Györgya Bugára.
Organizácia s úmyslom pomoci

„V tak veľkom meste, ako je Dunajská Streda, vždy sa nájde osoba, rodina, spoločenstvo, ktorým pomoc príde vhod. Často nie oni sami požiadajú o pomoc, upozornia nás na nich ich známi, susedia“ - povedal na úvod György Bugár.

Ako sme sa dozvedeli, od leta už viackrát sa uskutočnila zbierka pod záštitou charity. Napríklad v dvoch predajniach dunajskostredského reťazca Lidl, kde svoju pomoc môžu nechať nakupujúci od októbra, alebo práve v týchto dňoch ukončená zbierka v obchodnom dome Tesco, ktorá trvala celý mesiac. „Z týchto predajní z času na čas prevezmeme tam zhromaždenú zbierku tovarov. Tie potom rozdelíme medzi odkázanými, rodinami žijúcimi v ťažších životných pomeroch“ - dodal vedúci charity.

Samozrejme, ako aj predtým, aj túto jeseň zorganizovali už tradičnú zbierku, počas ktorej dobrosrdeční podporovatelia darovali oblečenie, hračky, školské potreby, trvanlivé potraviny, drogériu. Našťastie, aj teraz sa dá povedať, že jesenná akcia bola úspešná.

A keď už sme pri téme zbierka, je treba pripomenúť rodinu Katona z Hrubého Šúru, ktorá pri likvidácii svojho niekdajšieho podniku na výrobu ponožiek, darovala dunajskostredskej organizácii pomoci 500 párov zimných ponožiek. Pri zbierke zimných vecí pomáha charite aj dunajskostredská radnica. Od začiatku decembra, presnejšie od 4. decembra je možné do debny umiestnenej pri vchode do radnice vložiť zimné veci v dobrom, ešte použiteľnom stave – čiapky, šály, rukavice, ponožky, ktoré spolu s darom z Hrubého Šúru rozdelia do vianočných balíkov pre rodiny v ťažšej situácii žijúce v Dunajskej Strede. Zbierková debna bude umiestnená pred mestským úradom v čase úradných hodín až do konca decembra.

V tomto roku viac veľkých, celoštátnych podnikov si považovalo za povinnosť pomôcť odkázaným.

Predstavenstvo podniku Philip Morris Slovensko od stredu novembra až po stred decembra každý pracovný deň dáva v rámci dobročinnej akcie farskej charite 60 porcií obedov, aby tieto rozdala odkázaným. Ako sme už o tom skôr informovali, k dobrému, teplému obedu sa takto denne dostanú obyvatelia útulku pre bezdomovcov, osoby odporúčané odborom sociálnych vecí mestského úradu, ako aj odkázané rodiny, ktoré sú v hľadáčiku charity. Aj podnik DM drogerie Slovensko sa pričinil o skrášlenie času adventu. Vďaka ich ponuke, popri mikulášskych balíčkoch sa hlavne rodinám s malými deťmi, ktoré žijú v ťažších podmienkach, mohli poskytnúť aj teplý obed.

Rozdávanie adventných balíčkov, ktoré sa pravidelne dialo v decembri v klube dôchodcov, prebehne aj tento rok. Pre súčasnú pandemickú situáciu ale s jednou zmenou – zo štyri tašky trvanlivých potravín, sladkostí, zeleniny, ovocia, kníh, hračiek, po jednom páre ponožiek z Hrubého Šúru - sa tentoraz nebudú odovzdávať na spoločnom stretnutí spojeným s občerstvením, tieto rodinám doručia spolupracovníci charity.

Vedúci dunajskostredskej organizácie nášmu portálu oznámil aj to, že pre pandémiu koronavírusu sa do istej miery zmenili aj otváracie hodiny charity. V súčasnosti ich nájdete v úrade na Bacsákovej ulici v pondelok medzi 16. a 17. hodinou, ako aj v soboty medzi 8. a 9. hodinou.

Na konci krátkej informácie o činnosti charity sa György Bugár poďakoval každému jednému za pomoc – rovnako darcom ako aj spolupracovníkom – za celoročný dobrý úmysel, za darcovstvo, za prácu, za všetko, čím prispeli k činnosti charity. „Keď každý dá čo len málo, mnohým tým dokážu urobiť život krajším, prijateľnejším, ich pričinením sa k osobám žijúcim v ťažších životných podmienkach dostane lúč nádeje“ - povedal vedúci Farskej charity v Dunajskej Strede.

Text a foto: Rózsár Vince

Toto ste už čítali?

Cookies