Back to top

Oslava Svetového dňa hudby v Dunajskej Strede koncertom speváckych zborov

Publikované: 2. júl 2024 - 17:41
V piatok 21. júna, v podvečer Svetového dňa hudby, sa konal spoločný koncert dvoch speváckych zborov nášho mesta, Vox Camerata a Dunajskostredského speváckeho zboru sv. Juraja.
Oslava Svetového dňa hudby v Dunajskej Strede koncertom speváckych zborov

„... Hudba inšpiruje celý svet, dáva duši krídla, podporuje rozlet fantázie; hudba dáva život a zábavu všetkému, čo existuje, robí človeka šťastným...,“ týmito slovami privítala prítomných milovníkov umenia moderátorka večera Edita Tilajčíková. „V dnešný deň sa hudba oslavuje v 120 krajinách sveta, vrátane rôznych bezplatných koncertov vo viac ako tisícke miest. Sme hrdí, že dnes môžeme medzi tieto mestá zaradiť aj Dunajskú Stredu.“

V prvej časti programu vystúpil spevácky zbor Vox Camerata. Zbor vznikol v roku 2011 pod vedením Barbory Némethovej z členov pôvodného zboru pôsobiaceho v rokoch 1990 až 1998 a nových nadšencov. V roku 2016 sa vedenia ujala Ágnes Gaál Zöld. Zbor odvtedy vydal dva albumy a úspešne vystupoval na rôznych koncertoch. V roku 2019 získal zlaté pásmo na súťaži Viva Il Canto. V roku 2023 si Vox Camerata dala prestávku, nakoľko do života dirigentky zavítal nový človiečik a zbor tak na chvíľu zostal bez vedúceho. Istý čas úlohu dirigentky na seba prevzala Gréti Koszorús Mátis, ktorej patrí veľká vďaka. V tomto roku v práci pokračujú, a to práve týmto koncertom s novou dirigentkou Margarétou Hozák. Od svojho vzniku v roku 2011 Vox Camerata potešila domáce i zahraničné publikum viac ako tridsiatimi koncertmi. Zbor vystúpil pod vedením Margaréty Hozák. Na klavíri spevákov doprevádzal Ernest Mezei mladší.

Dunajskostredský zbor sv. Juraja vznikol v roku 2001 z iniciatívy 15 zanietených spevákov, pôvodne ako príležitostný zbor. Dnes je z neho veľká hudobná rodina s 30 členmi, kde je najdôležitejšia úcta človeka k tomu druhému a nekonečná pokora a láska k hudbe. Spevácky zbor sv. Juraja sa stal neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života v Dunajskej Strede. Keďže v prvých rokoch svojej existencie bol jediným speváckym zborom v našom meste, jeho repertoár zahŕňa skutočne široké spektrum interpretovaných diel. Prvoradou úlohou zboru je slúžiť na cirkevných podujatiach a sviatkoch. Jeho tradičné adventné a vianočné koncerty lákajú do kostola stále väčšie davy. Hudobný doprovod a orchestrácia viacerých skladieb sú dielom Rezsőa Érseka, ktorý je vedúcim aj dirigentom zboru. Úlohu dirigentky zastáva aj riaditeľka ZUŠ-Mai Katarína Kollár, ktorá na piatkovom koncerte spievala aj sólo. Spevákov doprevádzali Zsuzsanna Bazsó Horváth na flaute a Pál Boráros na husliach.

V záverečnej časti večera sa predstavili Vox Camerata a Zbor s. Juraja so spoločnými skladbami. Následne zbory krásnymi kyticami vyjadrili svoje poďakovanie vedúcim za obetavú prácu, ako aj tým, ktorých podpora a pomoc je pre zbory mimoriadne vysoko cenená.

Oba zbory sa s obecenstvom rozlúčili Zborom Židov z opery Guiseppe Verdiho Nabucco, po ktorom sa v divadelnej sieni Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára rozliehal nadšený potlesk divákov.

Ďalšie fotografie z podujatia si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

-rovin-

Toto ste už čítali?

Cookies