Nachádzate sa tu

Pamätná tabuľa upozorňuje na hrôzy minulosti

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, júl 2 - 09:38 | Správy
30. júna odhalili na budove železničnej stanice pamätnú tabuľa ako memento 75. výročia deportácie Židov z Dunajskej Stredy a okolia do koncentračných táborov.
Pamätná tabuľa upozorňuje na hrôzy minulosti

Toto miesto bolo svedkom udalosti, „keď sa 15. júna 1944 zmenil život národa, ktorá má dodnes na nás vplyv. V 60 vagónoch, plných ľudí, žien, detí, konkrétne 2969 nevinných ľudí opustilo bezpečie svojich domovov a mnohí museli obetovať svoj život, lebo cieľom cesty bola smrť.”

Dunajskostredská židovská náboženská obec chcela tabuľu na železničnej stanici osadiť už skôr, ale dostali možnosť osadiť len reklamnú tabuľu.

Tabuľu odhalili na základe iniciatívy Kengyela Károlya z Nemecka primátor  Hájos Zoltán, riaditeľ stanice Vojtech Vasovský, člen vedenia židovskej náboženskej obce Stern György, a 93 ročný Baruch Veselý, kantor jeruzalemskej synagógy.

Príhovor v maďarčine,  slovenčine a angličtine mal vicežupan TTSK, Berényi József.

„Ani po 75 rokoch nezabúdame na to, čo sa stalo. Toto je to miesto, odkiaľ odviezli takmer 3 tisíc občanov za neľudských podmienok. Vrátilo sa ich len sotva 600... Však ani táto  katastrofa nezlomila židovské spoločenstvo, aj dnes uchovávajú svoje tradície, budujú kultúru Dunajskej Stredy” – uviedol Berényi, pričom zdôraznil dôležitosť umiestnenia tabule na takom rušnom mieste, kadiaľ chodí veľa mladých ľudí.

„Práve mladým treba ukázať, aby sa to už nikdy nemohlo stať, aby si uvedomili, kam vedie nenávisť” – upozornil Berényi József.

Odhalenia pamätnej tabule sa zúčastnil aj viceprimátor  Karaffa Attila.