Back to top

Papier – Kam s ním?

Publikované: 30. marec 2016 - 10:54
Vedeli ste, že obyvateľ Dunajskej Stredy priemerne ročne vyseparuje len 5,33 kg papiera? Oproti niektorým krajinám v Európe je to žalostne málo. Tu vyzbierajú a recyklujú až 70% použitého papiera. Môžeme pre zlepšenie niečo urobiť aj u nás v Dunajskej Strede.

Papier tvorí približne 20% hmotnosti z celkového množstva komunálneho odpadu. Je zaujímavé, že papier je veľmi dobre recyklovateľná surovina, ktorú vieme recyklovať 5-8 krát a následne je ideálne ju kompostovať. Pri recyklácii sa papier rozvlákňuje na vlákna celulózy a spracovávajú sa z neho v papierňach napríklad novinový papier, väčšina toaletných papierov, obaly na vajíčka a mnohé iné. Podľa údajov organizácie pre ochranu životného prostredia Earth Care spotrebuje výroba 1t papiera zo starého papiera v porovnaní s výrobou z celulózy (primárnej suroviny) len 1/2 vody, znižuje znečistenie ovzdušia o 74–75%, znečistenie vody o 35% a zachráni 17 stromov.
Čo sa však deje s papierom, ktorý v domácnostiach oddelíte a vhodíte do modrej nádoby na papier neďaleko vášho domu? Podľa harmonogramu prichádza nádoby na papier vyprázdňovať veľké zvozové vozidlo, ktoré má označenie zber papiera. Papier je následne odvezený na triediacu linku. Nakoľko sa v papierovom „odpade” nachádza veľa zložiek , ktoré do neho nepatria, je potrebné ručné dotrieďovanie. Na páse v triediacej linke sa posúva odpad a ako prvé sa z neho ručne vyberajú zložky odpadu , ktoré tam nepatria (zložky bežného komunálneho odpadu, ktoré tam žiaľ obyvatelia hádžu a tým znečisťujú surovinu papier). Následne sa samotný papier ručne triedi na ďalšie zložky ako kartón a lepenka, kancelársky papier, atď. Takto vytriedený papier sa lisuje do kvádrov. Následne sa posiela priamo do spoločností, ktoré papier recyklujú a spracovávajú pre jeho ďalší „život“. Čo môžem urobiť ja, obyvateľ Dunajskej Stredy? Keďže by každému z nás malo záležať na tom, aby sme nechali našim deťom, vnúčatám a pravnúčatám naše okolie obývateľné a príjemné pre život, urobme pre to aspoň to málo – oddeľujme z nášho bežného odpadu zložky ako papier, plasty a sklo. Prečo? Pretože tým sa znižuje množstvo bežného komunálneho odpadu, ktorý končí na skládke a v neposlednom rade dávame surovinám ako papier druhú šancu na využitie. Skúsme sa v tomto snažiť podobať krajinám ako Rakúsko, Dánsko a Švédsko, kde je triedenie odpadu bežnou a povinnou súčasťou myslenia obyvateľov.

Toto ste už čítali?

Cookies