Pätica z áčka v reprezentačnom drese

Publikované: 11. november 2017 - 12:31
Ľubomír Šatka a Tomáš Huk pomohli slovenskému výberu do 23 rokov k zisku prestížneho International Challenge Trophy.

Počas predošlej, októbrovej reprezentačnej prestávky si Eric Davis a jeho Panama vybojovali právo štartu na budúcoročnom svetovom šampionáte v Rusku. Do úplného záveru kvalifikácie o postup na MS 2018 má šancu z našich hráčov zasiahnuť už len Yves Simon Pambou, jeho Kongo však už postupové šance stratilo dávnejšie. V stredu „Červení diabli“ v rámci prípravy remizovali na domácom ihrisku s Beninom 1:1, náš stredopoliar si zahral záverečných 25 minút. V nedeľňajšom poslednom zápase eliminácie zavíta do Brazzaville Uganda a bez ohľadu na výsledok skončí Kongo na poslednej, štvrtej priečke skupiny E. Postup do Ruska si z nej vybojoval Egypt.

Panama sa už pripravuje na budúcoročné MS, pre dve novembrové súboje si za súperov vybrala tímy z iných kontinentov. Včera večer si zverenci kolumbijského trénera Hernána Daría Gómeza v Grazi zmerali sily s Iránom a pri prehre 1:2 bol celý čas na trávniku aj Eric Davis. Panamčania sa v utorok večer predstavia vo Walese.

Slovenských reprezentantov do 21 rokov čaká v utorok 14. novembra ďalší kvalifikačný zápas o postup na ME 2019 v Španielsku. Na súboj proti favoritovi skupiny povolal tréner Hapal aj Lukáša Čmelíka.Medzi náhradníkmi sa druhýkrát v rade ocitol náš mladý brankár Benjamín Száraz.

Z kádra A-tímu DAC-u dostali reprezentačnú pozvánku tiež Ľubomír Šatka a Tomáš Huk, ktorí prispeli k úspešnej obhajobe Challenge Trophy, dlhodobého turnaja tímov do 23 rokov. International Challenge Trophy sa hral premiérovo v rokoch 2005-06 za účasti štyroch tímov bez finálového stretnutia. V ďalších troch edíciách súťaže sa stalo celkovým víťazom Belgicko (2007-09), Portugalsko (2009-11) a Turecko (2011-13). Štvrtým víťazom boli mladí Slováci v sezóne 2013-15, vo finále vtedy porazili Turecko. Slovensko sa teraz finálovým úspechom 4:0 proti Anglickému C výberu v Žiari nad Hronom stalo vôbec prvým úspešným obhajcom počas existencie International Challenge Trophy. Aj tento tím viedol z pozície trénera Pavel Hapal, Huk aj Šatka v stredu odohrali celých 90 minút.

Ľubomír Šatka má zároveň tretíkrát miesto aj medzi náhradníkmi v reprezentačnom A tíme. Zverencov trénera Ján Kozáka čakajú prípravné stretnutia na Ukrajine (Ľvov, 10.11.2017 o 19.00) a doma proti Nórsku (Trnava, 14.11.2017 o 18.00).

Tradične bohaté zastúpenie má náš klub aj v juniorských reprezentáciách. Výber Slovenska do 19 rokov absolvuje v týchto dňoch v Turecku turnaj 1. kola kvalifikácie ME. Tréner Milan Malatinský pozval do svojho tímu najlepšieho strelca I. dorasteneckej ligy Martina Rymarenka. Kapitána reprezentačnej devätnástky Dominika Špiriaka vyradilo zranenie, Ladislav Almási je medzi náhradníkmi. Slovenská sedemnástka odohrá v stredu 15. novembra prípravné stretnutie v Maďarsku, na ktoré trénerská dvojica Samuel Slovák - Martin Žamba povolala z DAC-u štvoricu Nikolas Bajnóczi, Matúš Malý, Sebastián Gembický Kristián Bari. Medzi náhradníkmi dostal tentoraz miesto Denis Richnavský.

Prehľad reprezentačných stretnutí hráčov DAC v novembrovom asociačnom termíne:

Yves Simon Pambou (Kongo) - príprava a kvalifikácia o postup na MS 2018 v Rusku

08.11.2017 Kongo-Benin 1:1 (1:1); Simon nastúpil v 65. minúte

12.11.2017 Kongo-Uganda

Eric Davis (Panama) - príprava

09.11.2017 Panama-Irán 1:2 (1:2); Davis odohral 90 minút (hralo sa v rakúskom Grazi)

14.11.2017 Wales-Panama

Lukáš Čmelík (Slovensko U21) - kvalifikácia o postup na ME 2019 v Taliansku

14.11.2017 Španielsko-Slovensko

Ľubomír Šatka a Tomáš Huk (Slovensko U23) - finále International Challenge Trophy

08.11.2017 Slovensko-Anglicko C 4:0 (1:0); Šatka aj Huk odohrali 90 minút