Back to top

Platy učiteľov podľa Pellegriniho prestanú byť témou

Publikované: 2. september 2019 - 15:02
Platy učiteľov sa zvyšujú každý rok a do budúcna prestanú byť témou slovenského školstva, píše portál ma7.sk.
 Platy učiteľov podľa Pellegriniho prestanú byť témou

Je však potrebné sa viac sústrediť aj na kvalitu prípravy nových pedagógov, aby do škôl prichádzali dobre pripravení učitelia, schopní zvládnuť nároky novej doby.

V obci Most pri Bratislave (okres Senec) to vyhlásil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer), ktorý sa v pondelok ráno zúčastnil na otvorení nového školského roka na tunajšej základnej škole.

"Postupne smerujeme k želanému cieľu, aby sa plat pedagóga približoval k priemernému platu vysokoškolsky vzdelaného človeka. Ešte to niekoľko rokov potrvá, ale trajektória je správna," vyhlásil premiér.

Pripomenul, že vláda minulý rok podpísala kolektívnu dohodu, ktorá garantuje na dva roky zvyšovanie platov učiteľov každý rok o desať percent.

"Od 1. septembra sa zvýšili platy nastupujúcim pedagógom, pretože potrebujeme motivovať mladých ľudí, aby išli vykonávať pedagogické povolanie. Od januára 2020 sa opäť zvýšia platy pedagogických pracovníkov o desať percent," spresnil Pellegrini.

Priznáva však, že v Bratislave a okolí je v rámci platov učiteľov špecifická situácia a bude potrebné hľadať spôsob, ako to riešiť.

Motivačný príspevok na zvýšenie platov nastupujúcich učiteľov platí podľa jeho slov plošne pre všetkých učiteľov na celom Slovensku a nezvýrazňuje aktuálnu situáciu v Bratislave a jej okolí.

"Budeme musieť hľadať možnosti kombinácie, či samosprávy vedia a budú schopné zvládnuť financovať zvýšený príplatok pre pedagógov, keď ich potrebujú nájsť a motivovať. Otázne je, či to má robiť vláda, alebo to má byť v kombinácii vláda a samosprávy. To si bude vyžadovať diskusiu," podotkol.

Pellegrini verí, že slovenské školstvo sa bude vyvíjať dobrým smerom. Upozornil však, že to, ako bude vyzerať, nezáleží len od ministerky školstva a pracovníkov na ministerstve.

"Bude vyzerať tak, ako si každý jeden, kto v ňom pracuje, počínajúc vychovávateľmi, cez učiteľov, riaditeľov, zriaďovateľov, vyhrnie rukávy a prispeje k zlepšovaniu školstva na Slovensku," vyhlásil premiér.

ma7.sk

Toto ste už čítali?

Cookies