Back to top

Podpora pre Windows 7 bola ukončená 14. januára 2020

Publikované: 15. január 2020 - 13:39
Microsoft už dlho oznamuje ukončenie podpory pre starý Windows 7, ktorý prišiel na trh pred 10 rokmi. Po dekáde podpory ho postihne osud ako legendárny Windows XP a spoločnosť mu už čoskoro viac neprinesie aktualizácie.
Podpora pre Windows 7 bola ukončená 14. januára 2020

Používatelia budú vystavení bezpečnostnému riziku a firmy, ktoré neprešli na novšiu verziu, si budú musieť priplatiť.

Ukončenie podpory pre Windows 7 znamená, že zariadenia s týmto systémom už nebudú po 14. januári 2020 dostávať bezpečnostné aktualizácie a skončí sa technická podpora zo strany Microsoftu. S týmto dátumom prestane spoločnosť podporovať aj služby súvisiace s týmto systémom. Počítače a notebooky s Windowsom 7 už nebudú dostávať automatické aktualizácie.

S koncom podpory systému príde aj veľké bezpečnostné riziko, ktorému budú používatelia vystavení. Práve bezpečnostná stránka je chúlostivým problémom, ktorý môžu útočníci zneužiť pri svojich útokoch. Zariadenia s Windowsom 7 ostanú zraniteľné voči kybernetickým útokom.

Microsoft ešte časom môže priniesť záplatu, pokiaľ by sa objavil skutočne vážny problém, no od ukončenia podpory nemajú používatelia nič zaručené.

Spoločnosť však bude naďalej poskytovať podpísané aktualizácie pre nástroj Microsoft Security Essentials (MSE), ktorý bude systém istým spôsobom naďalej chrániť, ale samotná aplikácia už nebude vylepšovaná.

Systém Windows 7 bude fungovať aj po 14. januári a používatelia si ho môžu na svojich zariadeniach nainštalovať a aktivovať. Ukončenie podpory neznamená, že systém prestane na počítačoch fungovať.

Microsoft umožňuje používateľom stále bezplatne prejsť na nový Windows 10. K tomu je potrebný legálne aktivovaný Windows 7 a nástroj Media Creation Tool z webu spoločnosti. Hoci Microsoft oficiálne túto možnosť neuvádza a informuje, že bezplatný prechod na Windows 10 bol možný do 29. júla 2016, získať nový systém sa dá stále legálnou cestou.

Prechod na novšiu verziu Windows 10 sa odporúča najmä z bezpečnostných dôvodov. Microsoft garantuje podporu tohto systému (verzia 1909 z novembra 2019) až do 10. mája 2022 v prípade Enterprise a Education verzie, teda po dobu 30 mesiacov od vydania aktualizácie. Windows 10 Pro, Home, Pro Education a ďalšie vo verzii 1909 budú mať podporu do 11. mája 2021.

Každá nová verzia Windowsu 10 však získa podporu na ďalších 18 mesiacov, respektíve 30 mesiacov pre spomínané verzie podľa Politiky moderného životného cyklu.

 Inštalovať nový Windows 10 na staré zariadenia sa neoplatí kvôli staršiemu hardvéru, ktorý nemusí poskytovať dostatok výkonu pre správne fungovanie systému a jeho súčastí.

Novšie zariadenia sú vybavené výkonnejším hardvérom, ktorý bude s Windowsom 10 fungovať omnoho lepšie ako staré počítače a notebooky. Pokiaľ teda vlastníš staré zariadenie s Windowsom 7, odporúča sa prejsť na novší model, ktorý bude dostatočne výkonný a bude mať predinštalovaný nový Windows 10.

na základe Microsoft.com

Toto ste už čítali?

Cookies