Back to top

Polícia upozorňuje, aby ľudia počas horúčav nenechávali v aute deti a zvieratá bez dozoru

Publikované: 19. júl 2023 - 13:28
Polícia Slovenskej republiky aj v súvislosti s letnými horúčavami upozorňuje občanov, aby nenechávali svoje deti a domáce zvieratá v aute bez dozoru.
Polícia upozorňuje, aby ľudia počas horúčav nenechávali v aute deti a zvieratá bez dozoru

Na nebezpečenstvo ponechania dieťaťa a domácich zvierat v rozhorúčenom vozidle upozorňujú policajti už piaty rok preventívnou kampaňou Nezabudni na mňa v aute. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Polícia v tejto súvislosti apeluje na všetkých rodičov, aby nikdy nenechávali svoje dieťa v aute.

„Stonásobne to platí pre nadchádzajúce mesiace, keď aj tri minúty v zatvorenom aute môžu byť pre dieťa kritické a teplota sa môže vyšplhať aj nad 50 stupňov Celzia,"

- upozornila.

Ponechanie dieťaťa v aute môže mať zároveň trestnoprávne následky.

„V takýchto prípadoch môže ísť o trestný čin opustenie dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo,"

-upozornila hovorkyňa.

Zodpovednej osobe za takéto konanie hrozí jeden až päť rokov väzenia a pri deťoch mladších ako šesť rokov hrozí až desaťročné väzenie. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia.

V aute však podľa hovorkyne nezostávajú len deti.

„Stretávame sa aj s prípadmi, že si tam majitelia nechajú domácich miláčikov. Stáva sa to často vtedy, ak si ich majitelia rozhodnú odbehnúť na nákup a zvieratko nechajú v aute, mysliac si, že za krátku chvíľu sa im nemôže nič stať,"

- poukázala. Rovnako ako deťom, aj im hrozia zdravotné problémy z rýchlo stúpajúcich teplôt.

Letáky a osviežovače vzduchu

Od spustenia preventívnej kampane v roku 2018 rozdali policajti viac ako 100.000 letákov a osviežovačov vzduchu do auta, ktoré majú pripomínať, aby vodiči svoje ratolesti ani zvieratá nenechávali v aute.

„Tento rok sme kolegom v jednotlivých krajoch distribuovali približne 10.000 propagačných materiálov,"

- priblížila hovorkyňa.

Policajti budú propagačný materiál rozdávať po celom Slovensku počas horúcich dní, a to najmä na parkoviskách nákupných centier, kúpalísk, nemocníc.

„Jednoducho všade tam, kde je možné stretnúť rodičov s deťmi. Ak rodičov zastihneme pri aute, spolu s letáčikom dostanú aj krátku prednášku o rizikách ponechania dieťaťa či psíka v rozpálenom aute,"

- doplnila Bárdyová.

Facebook / Polícia SR/ aktuality.sk

Toto ste už čítali?

Cookies