Back to top

Politické subjekty môžu delegovať členov komisií do 21. augusta

Publikované: 27. júl 2023 - 11:10
Členov okrskových a okresných volebných komisií môžu delegovať politické subjekty do 21. augusta. Nominovať členov komisií môžu po jednom tie strany a koalície, ktoré kandidujú v septembrových voľbách a ich kandidátne listiny sú zaregistrované.
Politické subjekty môžu delegovať členov komisií do 21. augusta

Ministerstvo vnútra (MV) SR podľa šéfky odboru volieb Evy Chmelovej zverejnilo počty okrskov v jednotlivých obciach, aby sa mohli strany už teraz pripraviť na delegovanie členov komisií.

 "Tie strany, ktoré vedia, že budú zaregistrované, si môžu pripravovať oznámenia o delegovaní členov, pretože proces je náročný," 

- uviedla Chmelová.

Členovia okrskových komisií sa nahlasujú obciam, členov okresných komisií treba nahlásiť okresnému úradu. Okrem toho sa utvorí aj okresná volebná komisia pre voľbu poštou a tzv. okrskové volebné komisie utvorené pre osobitné volebné okrsky, ktoré sa tiež utvoria pre voličov, ktorí budú hlasovať poštou zo zahraničia. Členov týchto komisií treba nahlasovať predsedovi štátnej volebnej komisie. Viac informácií je zverejnených na webe MV.

Počet okrskových volebných komisií utvorených pre osobitné volebné okrsky zverejní MV najneskôr 10. augusta. Ich počet bude závisieť od počtu žiadostí voličov o voľbu poštou.

Člen okrskovej volebnej komisie nemusí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej vykonáva funkciu člena okrskovej volebnej komisie. MV upozorňuje, že člen volebnej komisie je povinný zachovávať pri výkone funkcie nestrannosť a nepôsobiť v prospech alebo neprospech kandidujúcich subjektov. Tomu má prispôsobiť aj svoje oblečenie a konanie.

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48 hodín predo dňom konania volieb.

(TASR/Felvidék.ma)

Toto ste už čítali?

Cookies