Back to top

Povinnosti pri zmene zdravotnej poisťovne

Publikované: 7. január 2019 - 12:32
Slováci sa mohli rozhodnúť. Záujem o zmenu zdravotnej poisťovne prejavili aj v tomto roku desaťtisíce ľudí.
Povinnosti pri zmene zdravotnej poisťovne

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) akceptoval 139 126 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne od začiatku budúceho roka, 6632 prihlášok neakceptoval. V rámci kampane na zmenu zdravotnej poisťovne úrad riešil celkom dva podnety, informovala o tom jeho hovorkyňa Andrea Pivarčiová.

Ako vyplýva z výsledkov prepoisťovania, najviac klientov pribudne od nového roka súkromnej zdravotnej poisťovni Dôvera. Celkovo jej po zohľadnení príchodov a odchodov poistencov pribudne 30 472 klientov.

Naopak, štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) ubudne najviac poistencov, konkrétne 38 520. Druhej súkromnej zdravotnej poisťovni Union pribudne 8048 poistencov.

Možnosť prepoistiť sa od nového roka majú ľudia raz ročne, a to do 30. septembra. V prípade zmeny poistenci až do konca roka používajú preukaz poistenca a európsky preukaz svojej terajšej zdravotnej poisťovne. Poistenec je povinný oznámiť zmenu svojmu zamestnávateľovi. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmení zdravotnú poisťovňu, je povinná písomne oznámiť novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2019.

Zdroj: dnes24.sk

Toto ste už čítali?