Back to top

Poznáme dátum, keď by sme podľa EÚ mali dosiahnuť kolektívnu imunitu

Publikované: 29. marec 2021 - 16:48
Európska únia nepotrebuje vakcíny Sputnik V, aby do leta dosiahla kolektívnu imunitu proti koronavírusu.
Poznáme dátum, keď by sme podľa EÚ mali dosiahnuť kolektívnu imunitu

 Európsky komisár Thierry Breton zodpovedajúci za vnútorný trh vo francúzskej televízii skonštatoval, že výroba vakcín sa zintenzívňuje, vďaka čomu by v apríli mohlo doraziť viac ako 100 miliónov dávok, uvádza Bloomberg.

Najväčším cieľom je teraz zabezpečiť kolektívnu imunitu, čo znamená zaočkovať viac ako 70 percent dospelého obyvateľstva do začiatku leta. Breton poskytol vlastný odhad, podľa ktorého dosiahne Európa kolektívnu imunitu do 14. júla vďaka dávkam, ktoré prídu najmä v apríli, máji a júni.

Znamenalo by to dosiahnutie kolektívnej imunity približne v čase osláv Dňa dobytia Bastily pripadajúcich vo Francúzsku práve na 14. júla. Aktuálna kapacita výroby a dodávok pre Európsku úniu je podľa Bretona okolo 300 až 350 miliónov dávok do konca júna.

Európsky komisár tvrdí, že Európa nebude na dosiahnutie kolektívnej imunity potrebovať ruskú vakcínu Sputnik V. V televízii vyhlásil, že sa k nej v potrebných množstvách nevedia dostať ani samotní Rusi, a tak sa netreba spoliehať na to, že výrazne ovplyvní počet vakcín v EÚ.

Breton poznamenal, že v prípade potreby by Európska únia mala Rusku pomôcť s výrobou vakcín, ale momentálne sa treba sústrediť na očkovanie svojich obyvateľov.

ma7.sk/refresher.sk

Toto ste už čítali?