Back to top

POZOR, po voľbách sa zmení čas: Pospíme si o hodinu dlhšie, dni sa začnú skracovať

Publikované: 29. október 2022 - 19:24
O pár hodín nás čaká zmena letného času na zimný. Hodinky si posunieme o hodinu dozadu a pospíme si tak o hodinku dlhšie. V tejto súvislosti už niekoľko rokov prebieha diskusia o tom, ktorý z časov by sme mali začať používať celoročne.
POZOR, po voľbách sa zmení čas: Pospíme si o hodinu dlhšie, dni sa začnú skracovať

nedeľu 30. októbra sa čas o 03:00 hod ráno posunie na 2:00 hod ráno. V tomto roku to bude v noci po voľbách, ktoré sa budú konať v sobotu 29.10.

Zimný čas síce prináša spánok o hodinu dlhší, to ale zároveň znamená, že západ slnka v poobedňajších hodinách nastane skôr v dôsledku posunu času. Dni sa tak budú skracovať a stmievať sa bude o čosi skôr.

Podľa Európskej únie si hodinky budeme prestavovať minimálne do roku 2027. Ponechanie jedného času, letného či zimného, bolo predmetom rokovaní už v roku 2018, ale pandémia koronavírusu odsunula tento problém na neskôr.

V tejto súvislosti prebiehala aj anketa, ktorá mala za cieľ zistiť, ktorý z časov by ľudia uvítali viac. Väčšina Európanov hlasovala za ponechanie letného času.

 Zrušenie striedania zimného a letného času počas roka tak ostáva stále predmetom budúcich rokovaní a je otázne, kedy sa zrušenia dočkáme.

(na - topky.sk)

Toto ste už čítali?

Cookies