Je jednoznačné, že situácia na južnom Slovensku nie je potešiteľná, ale z celoslovenského hľadiska je podľa výsledkov portálu platy.sk, ktorý minulý rok analyzoval platy 70 tisíc pracujúcich, priemerným platom na Slovensku 920 eur. Rýchlo však musíme dodať, že od tohto priemeru vyššiu vypovedaciu hodnotu o platoch bude mať iné číslo. Menej ako 838 eur mesačne zarába viac ako polovica pracujúcich, čo v čistom predstavuje 650 eur. Ešte znepokojujúcejšie je, že 10 % zamestnaných si na výplatnej páske nájde menej ako 538 eur, čo zodpovedá asi 440 eur netto. Na druhej strane malo 10 % plat vyšší ako 1543 eur.
Plat bol v porovnaní posledných 6 rokov teraz najvyšší. Najviac si polepšili fyzicky pracujúci ľudia, ale určite ich nemožno považovať za preplatených. Súčasne sa aj v médiách venuje pozornosť nedostatku pracovných síl vo výrobe, kvôli čomu závody prijímajú čoraz viac Rumunov, Srbov či Ukrajincov. Situácia po kríze zapríčinila, že vo výrobe sa vyrobí viac tovarov, na viacerých miestach prijímajú nových zamestnancov, takže tí si môžu vybrať z ponuky s lepšími platovými podmienkami.
Tak potom ešte donedávna prijateľlné platy dnes už nie sú motivujúce, keďže pri väčšej ponuke voľných miest zamestnanec nie je nútený prijať z nevyhnutnosti zle platenú pozíciu. Napriek situácii na domácom pracovnom trhu sú ešte mnohí otvorení ponukám zo zahraničia, aj keď odborníci zistili, že Česko už nie je také populárne ako ešte donedávna, Slovensko sa už začína približovať k úrovni platov akú má tento jej sused, aj keď je ešte čo doháňať.
Na základe vzniknutej situácie spôsobenenj nedostatkom pracovnej sily sa pre potenciálnych zamestnancov v niektorých odboroch vytvorili mimoriadne výhodné podmienky. Nie je prekvapujúce, že vláda vyhlásila, že pre nezamestnaných sprísňujú podmienky a že chce všetkými prostriedkami bojovať proti dlhodobej nezamestnanosti. Otázkou ostáva, aké obete táto jej snaha prinesie, veď počas krátkej histórie krajiny už boli takéto iniciatívy, ktoré však viedli len ku kozmetickým úpravám štatistík registrovanej nezamestnanosti. Úprava podmienok pre súkromných podnikateľov však zdá sa, smerujú k znižovaniu nezamestnanosti.
Summa summarum vidíme, že pre zamestnanocv môže byť tento rok výhodným, rastie počet voľných pracovných miest, je stále menej ľudí hľadajúcich si prácu a aj platy rastú. K úplnému obrazu však musíme pridať zopár dát. V celoslovenskom meradle je ešte vždy obrovský rozdiel v úrovni priemerných platov. Kým v Bratislavskom kraji je to 1271 eur, kým v Prešovskom kraji len 796 eur. Na území obývanom Maďarmi sú tiež rozdiely – Košický kraj má priemerný plat 914 eur, Banskobystrický len 828 eur. Dodajme aj to, že republikový priemer ani na prvom mieste umiestnený Košický kraj nedosahuje.
Bude zaujímavé sledovať, ako budú programy zamerané na zaostalé regióny ovplyvňovať úroveň platov v týchto regiónoch, keď vieme, že práve tu chýba odborná pracovná sila, aj kvôli tomu, že sa odtiaľto mnohí už vysídlili. Riešením by bolo zacielenie sa na udržanie mladých, čoho výsledok by však bol viditeľný len o mnoho rokov neskôr.
Nezávisle od komplikovanej politickej situácie vo svete vidíme, že ekonomika po ozdravení z krízy ukazuje znova pozitívne výsledky, aj príjem tých, čo ostali v rodnej zemi, začína rásť. Samozrejme, nie je reč o prudkom pokroku, v dôsledku ktorého by sme mohli rátať so všeobecným blahobytom, ale v niektorých častiach krajiny je už dnes problémom nájsť požadovanú pracovnú silu. Možno práve preto nadišiel čas, aby vládni predstavitelia spravili kroky potrebné na vyrovnanie rozdielov medzi jednotlivými regiónmi. Štatistiky totiž poukázali aj na to, že platy sú v oblasti služieb, cestovného ruchu a administratívy ešte stále hlboko pod priemerom, a aj keď platy ľudí vo vedúcich pozíciách mimoriadne nerástli, ich koncoročné odmeny často predstavujú aj polročný príjem tých skôr spomenutých.
Rajkovics Péter, vedúci hospodárskej komisie Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku
Toto ste už čítali?
Super tekvicové popoludnie v materskej škole
Materská škola - Óvoda na Széchenyiho ul. v Dunajskej...